Rostock 29. júna (TASR) - Jeden z najradikálnejších nemeckých neonacistov Manfred Roeder pôjde opäť do väzenia. Krajinský súd v Rostocku ho dnes odsúdil na dva roky a tri mesiace odňatia slobody nepodmienečne za trestný čin podnecovania k rasovej neznášanlivosti.
Podľa výpovedí svedkov Roeder na zjazde krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) v roku 1998 vyzýval na štátny prevrat a osočoval vtedajšieho predsedu Ústrednej rady židov v Nemecku Ignatza Bubisa.
Predsedajúci sudca v zdôvodnení rozsudku uviedol, že 72-ročný Roeder je fanatický pravicový radikál, pre ktorého je éra nacizmu predmetom obdivu. Zástupca štátnej prokuratúry, ktorý žiadal pre obvineného dva a pol ročný trest povedal, že Roeder je páchateľ z presvedčenia a toto presvedčenie je ochotný presadiť aj pomocou násilia.
Roedera v Nemecku zaraďujú k tvrdému jadru pravicových extrémistov. Jeho trestný register siaha od trestov za bombové útoky cez vodcovstvo v pravicovej teroristickej organizácii po popieranie holokaustu.