Škótom prekáža politika vlády v Londýne a mnohí veria, že nezávislé Škótsko bude bohatšie a sociálne spravodlivejšie, hovorí politológ CRAIG McANGUS z University of Stirling a Škótskeho centra pre ústavnú zmenu.
Ako predpovedáte výsledky referenda?
„Vyzerá to, že to bude veľmi tesne v prospech nie. Ale je veľmi ťažké predpovedať, pretože prieskumy sú v rozmedzí štatistickej chyby. Za nie môže byť 51, 52 percent, čo je extrémne tesné. Aj tak, ako skončilo referendum o nezávislosti Quebecu v roku 1995 (49,42 ku 50,58, pozn. red.).“
Škóti boli súčasťou Británie 307 rokov. Prečo chcú byť nezávislí práve teraz?
„Národné hnutie tu vidno posledných 80 rokov, predtým nebolo výrazné. Ak sa pozrieme na rétoriku Škótskej národnej strany (SNP), prvá vec je, že samostatné Škótsko bude demokratickejšie. Často počujete, že škótsku vládne vláda, ktorú nevolili. V 80. a 90. rokoch Škóti odmietali konzervatívnu premiérku Margaret Thatcherovú, no do roku 1997 im z Londýna vládli konzervatívci. Súčasná konzervatívna vláda škrtala peniaze v sociálnych dávkach či dávkach v nezamestnanosti, ktoré sa dotkli aj Škótska. Väčšina škótskych poslancov bola proti, no nemohla to zastaviť. SNP tiež tvrdí, že Škótsko by mohlo byť bohatšie. SNP už keď objavili ropu v Severnom mori v 70. rokoch hovorilo, že Škótsko by mohlo byť bohaté ako Švajčiarsko. Je však otázka, koľko ešte zostáva zásob."
Nie je Škótsko už teraz celkom bohaté?