Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME
KYJEV, ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Historický moment, ako to opísal ukrajinský prezident Petro Porošenko, alebo víťazstvo Ruska, ako to hodnotia sklamaní Ukrajinci a niektoré západné médiá?
Parlamenty Ukrajiny aj Európskej únie v utorok jasnou väčšinou schválili dohodu o pridružení Únie s Ukrajinou. Jej ekonomická časť týkajúca sa voľného trhu však nezačne platiť skôr ako o pätnásť mesiacov.
Za dohodu hlasovalo 535 poslancov europoslancov a 127 bolo proti.
Zo slovenských europoslancov neboli za Richard Sulík (SaS) a Monika Flašíková-Beňová (Smer), ktorí sa hlasovania zdržali.
Papiere, čo zmenili režim
Čo je v dohode
- Približuje Ukrajinu k európskym štandardom.
- Prístup k fondom Európskej investičnej banky.
- Urýchli vízovú liberalizáciu.
- Vytvorí vzájomný voľný trh, nie skôr ako v decembri 2015.
- Spoločné summity.
- Musia ju ratifikovať všetky krajiny Únie.
Takmer tisícstránkový dokument, ktorý vlani v poslednej chvíli odmietol podpísať Viktor Janukovyč a vyvolal tým revolúciu, pred ktorou ušiel do Ruska, zbližuje Ukrajinu s Európou spoločensky, politicky aj ekonomicky.
Kým neobchodná časť postupne začne vstupovať do platnosti, dohoda o voľnej zóne obchodu najskôr v decembri 2015.
Európska únia rozhodnutie oznámila len minulý týždeň, po tom, ako sa Rusko vyhrážalo, že zavedie protiopatrenia a Ukrajincom zatvorí hranice a zavedie nové clá.
Sklamaní Ukrajinci
„Nemám slov, keď sa to stalo naposledy, mali sme euromajdan,“ napísal na Facebooku sklamaný zástupca guvernéra v Dnepropetrovsku Sviatoslav Olejnik.
Čudoval sa aj tajomník na ministerstve zahraničia Danilo Lubkivsky, ktorý ponúkol svoju rezignáciu a divil sa, že jeho šéf Pavlo Klimkin oddialenie zavedenia dohody do praxe podporil.
„Je to zlý signál agresorovi, spojencom a najmä Ukrajincom,“ napísal.
Atmosféra v ukrajinskom parlamente, kde sa v utorok búrlivo tlieskalo a spievala hymna, však tejto nálade nezodpovedala.
Spokojný Porošenko
Ukrajinský prezident Porošenko tvrdí, že oddialenie implementácie je pre Kyjev výhodné.
Eurokomisia vysvetľuje, že Ukrajinci budú môcť vyvážať na európske trhy bez ciel a zároveň tie svoje ponechať.
Vzhľadom na stav ukrajinskej ekonomiky a prebiehajúcu vojny v Donbase je to podľa analytikov dobrá správa.
„Najmä pre domácich výrobcov, ktorých by to veľmi rýchlo zničilo,“ myslí si energetický expert Karel Hirman.
Eurokomisár pre rozšírenie Únie Štefan Füle však priznáva, že keby k oddialeniu implementácie nedošlo, okrem vojenského konfliktu by Ukrajine hrozila aj otvorená ekonomická a trhová vojna. Podľa neho aj sama Ukrajina požiadala o odklad.
„Dá sa to vnímať ako krok, na ktorom sa dohodli Ukrajina a EÚ ako ústupok Rusku. Na druhej strane Ukrajina je dnes v hlbokej ekonomickej a politickej kríze a mala by problémy implementovať dohodu, aj keby Rusko priamo nepodporovalo separatistov na východe krajiny a nebola by vo vojnovom stave,“ hovorí analytička Jana Kobzová z bruselského think-tanku ECFR.