Skopje 25. novembra (TASR) - Macedónska Demokratická únia pre integráciu (DUI), vládna strana založená bývalými albánskymi povstalcami z Národnej oslobodzovacej armády (UCK), vyzvala dnes na odloženie demarkácie macedónsko-juhoslovanských hraníc. Vytyčovanie hraníc podľa DUI môže obnoviť napätie v regióne.
"Demarkácia by mala byť zastavená do nezávislosti Kosova. ... Tento proces si vyžaduje širší politický prístup, aby sa predišlo zbytočnému napätiu," vyhlásil hovorca DUI Agrom Buxhaku.
Ministri zahraničných vecí Juhoslávie, Macedónska a Bulharska proces vytyčovania hranice začali v nedeľu na mieste, kde sa stretajú hranice všetkých troch štátov. Demarkácia sa začala 11 rokov po tom, čo Macedónsko vyhlásilo nezávislosť od bývalej Juhoslávii.
Šéf juhoslovanskej diplomacie Goran Svilanovič pri tejto príležitosti vyhlásil, že k demarkácii macedónskej hranice s Kosovom sa pristúpi až po konzultáciách s Misiou OSN v Kosove (UNMIK), ktorá provinciu spravuje od júna 1999.
Svilanovič spolu s macedónskou kolegyňou Ilinkou Mitrevovou oznámili, že v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN číslo 1244 požiadajú UNMIK o pomoc pri vytyčovaní hraníc v oblasti Kosova.
DUI, vedená bývalým politickým lídrom UCK Alim Ahmetim, vznikla v júni tohto roku po demilitarizácii UCK, dohodnutej v mierovej dohode, ktorá v auguste 2001 ukončila šesťmesačné boje medzi albánskymi rebelmi a vládnymi silami.
Po septembrových voľbách macedónskeho parlamentu sa DUI stala koaličným partnerom sociálnych demokratov, ktorí porazili dovtedy vládnucu nacionalistickú stranu VMRO-DPMNE expremiéra Ljubča Georgievského.
Dohoda o hraniciach, ktorú vo februári minulého roku podpísali prezidenti JZR a Macedónska - Vojislav Koštunica a Boris Trajkovski - vyvolala medzi miestnymi Albáncami vlnu protestov, ktoré viedli k ozbrojenému povstaniu pozdĺž macedónskych hraníc s Kosovom.
Albánci argumentovali, že boli vylúčení z rokovaní a že dohoda vytvára problémy pre albánsku populáciu v prihraničných oblastiach.
Medzičasom Albánci z dedín v okolí bývalej bašty UCK, pohraničnej obce Tanuševci severne od metropole Skopje, adresovali vláde sériu požiadaviek, vrátane odstránenia troch pohraničných postov macedónskej armády a umožnenia nekontrolovaného prístupu do kosovskej dediny Vitina.