Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BAGDAD, TEL AVIV. Američania rozšírili územie Iraku, na ktorom útočia proti militantnej organizácii Islamský štát.
Je to súčasť novej stratégie prezidenta Baracka Obamu.
Útoky prišli len pár hodín po tom, čo sa v Paríži stretli predstavitelia 29 vlád, aby sa dohodli, ako sa postavia proti hrozbám, čo predstavujú islamisti.
Ovládajú viac ako tretinu územia Iraku a Sýrie, usilujú sa o vytvorenie kalifátu a terorizujú náboženské a etnické menšiny.
Američania v Iraku od augusta podnikli okolo 160 náletov hlavne s cieľom chrániť civilistov.
V utorok sa presunuli do blízkosti hlavného mesta Bagdad a útočili priamo na ich pozície. Do krajiny tiež chcú poslať ďalších vojakov a ich počet sa tak zvýši na 1600.
Obamova administratíva sa pokúša vybudovať proti islamistom koalíciu, aby rozložila zodpovednosť a náklady na čo najviac pliec a aby zvýšila legitimitu a kredibilitu celej akcie.
Niektoré arabské krajiny sľúbili účasť na leteckých útokoch, Británia to zvažuje, bombardéry posiela do oblasti Austrália, Francúzi sľubujú prieskumné lety, Turecko sa obmedzí len na humanitárnu pomoc.
Na konferencii boli aj zástupcovia Ruska a Číny, ktorí sa tradične s nevôľou pozerajú na americké vojenské aktivity v regióne.
Iraku sa nepáčilo, že na konferenciu nedostal pozvanie Irán. Ten je jeho susedným štátom a podporovateľom šiitských politikov, ale aj tradičným nepriateľom USA.
Irán, v ktorého záujme je tiež porážka islamistov, považuje americké plány za snahu dominovať Blízkemu východu.
Viacerí experti sa domnievajú, že len letecké útoky na porážku IS nebudú stačiť. Vyslanie pozemných jednotiek členovia koalície odmietajú.