Haag 25. novembra (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vymenoval austrálskeho právnika do tímu advokátov, ktorí majú chrániť záujmy juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča.
Expert na medzinárodné právo Timothy McCormack sa stal jedným z trojice "priateľov súdu" a nahradil Holanďana Michaila Wladimiroffa, ktorého v októbri odvolali kvôli nevhodným vyjadreniam pre médiá. Wladimiroff mal okrem iného vyhlásiť, že Miloševič bude pravdepodobne odsúdený, čím spochybnil svoju nestrannosť.
Priatelia súdu (amici curiae) sú nezávislí právnici vymenovaní tribunálom. Ďalšími dvoma sú Brit Steven Kay a Srb Branislav Tapuškovič. Ich úlohou je zabezpečiť, že Miloševičov proces bude spravodlivý. Nie sú súčasťou obhajoby.
Miloševič, ktorý sa pred ICTY obhajuje sám, dnes začal krížový výsluch svedka žaloby identifikovaného ako C-061, ktorého prokuratúra označila za "kľúčového zasvätenca". Krížovému výsluchu predchádzal týždeň priameho svedectva. Z vystúpenia svedka vyplýva, že ide o bývalého politického lídra chorvátskych Srbov, ktorý mal v minulosti tesné kontakty s Miloševičom.
Svedectvo C-061 sa sústredilo na udalosti okolo vzniku tzv. Republiky srbskej Krajina (RSK), ku ktorému došlo po tom, čo Chorvátsko v roku 1991 vyhlásilo nezávislosť na Juhoslávii. Chorvátski Srbi následne s podporou juhoslovanskej armády obsadili asi tretinu územia súčasného Chorvátska, kde vyhlásili RSK, ktorá existovala až do chorvátskej ofenzívy v roku 1995. Svedok vyhlásil, že Miloševič - v tom čase prezident Srbska - zo zákulisia vplýval na politický a vojenský vývoj v Chorvátsku.
Obžalovaný objektívnosť svedka - ten je tiež obžalovaný a svedčil v prítomnosti svojho právnika - spochybnil tvrdením, že on sám zohral pri vzniku RSK dôležitú roku, ktorú pripisuje Miloševičovi. C-061 odpovedal, že jeho konanie bolo motivované "politickým pragmatizmom" a presvedčením, že "môže prispieť k spoločenskému dobru".
Väčšina krížového výsluchu sa konala za zatvoreným dverami, aby bola chránená identita svedka. Miloševič svedka oslovoval ako "pán Chorvátsko 61", pri jednom z krátkych pojednávaní, keď boli reproduktory do verejnej galérie zapnuté, Miloševič svedka oslovil jeho priezviskom. Predseda poroty Richard May následne varoval prítomných novinárov pred zverejnením mena a dodal, že tento krok môže byť považovaný za úmyselné nepočúvnutie súdu.