Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
RÍM, BRATISLAVA. Taliansko nezvláda nápor migrantov z Afriky, žiada o pomoc Európsku úniu, ktorá sa viac otvárať utečencom veľmi nechce.
Cez Stredozemné more napriek tomu naďalej prichádza mesačne okolo desaťtisíc migrantov.
Neschopná Líbya
Pre mnohých sa stane táto cesta osudnou. V pondelok sa pri líbyjských brehoch potopila loď s 250 migrantmi, zachránili z nich len 36 ľudí.
„V mori pláva mnoho mŕtvych tiel,“ opísal podľa BBC tragickú situáciu hovorca líbyjského námorníctva Ajúb Kassim.
Len pred niekoľkými týždňami sa pri Líbyi potopili ďalšie tri plavidlá s migrantmi.
Posledné dve nehody plavidiel si mohli vyžiadať takmer 700 obetí, informovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Dôvodom sú najmä preťažené lode. Počet ľudí, ktorí na cestu do Európy využívajú túto krajinu, stúpol od roku 2011, keď padol režim Muammara Kaddáfího, ktorý prísne kontroloval pobrežie.
Teraz o moc bojujú milície, vláda je slabá a s ňou aj kontrola pobrežia.
Ani podľa Kassima nemá pobrežná stráž možnosti na to, aby dohliadala na celé pobrežie, nemôže ani spustiť poriadnu pátraciu akciu po ľuďoch, ktorí mohli potopenie lode prežiť.
Denne zachraňujú životy
Väčšina migrantov z Líbye mieri na malý taliansky ostrov Lampedusa, ktorý leží 113 kilometrov od severoafrických brehov.
Počas revolúcie v Tunisku v roku 2011 sem mierili ľudia z tejto krajiny, z Líbye potom utekali pred občianskou vojnou a teraz prevažujú utečenci zo Sýrie.
Keď sa pred rokom pri Lampeduse potopila loď s 366 ľuďmi, Taliani rozhodli, že ich námorníctvo bude hliadkovať v mori, aby predišlo ďalším obetiam.
„Pomôcť ľuďom môžu i obchodné lode a aj to robia. Ale námorníctvo je najlepšie vybavené na to, aby prepravovalo vystrašených a vyčerpaných ľudí uprostred mora. Každý deň zachraňujú životy,“ napísal redaktor BBC Matthew Price, ktorý na takejto lodi strávil týždeň.
Tvrdí, že väčšina ľudí uteká pred vojnou a chcú sa do vlasti vrátiť.