BRATISLAVA. Rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obama útočiť na pozície Islamského štátu (IS) v Sýrii okamžite kritizoval nielen Damask, ale aj najbližší spojenci prezidenta Bašára Asada, Rusko a Irán.
Zhodne ich označujú za porušenie suverenity Sýrie aj medzinárodného práva.
Sýrska opozícia, ktorá zúfalo potrebuje pomoc proti Asadovi aj IS, tento krok víta.
Analytici ale varujú, že v komplikovanej sýrskej politickej realite, keď opozícia nie je jednotná a jej ciele nie sú celkom jasné, môžu útoky na islamistov napokon pomôcť prezidentovi Asadovi.
Získa prevahu nad rebelmi
Nedá sa vylúčiť, že vládne sily využijú to, že Američania "vyčistia" územia Sýrie od IS na to, aby ich zabrali a ešte viac pritlačili opozíciu k múru.
"Oslabenie alebo zničenie IS len umožní Asadovi pozbierať sa a získať prevahu nad rebelmi," povedala pre Wall Street Journal analytička Kori Schekeová zo Stanfordovej univerzity.
Hoci Sýria tvrdí, že IS je aj jej nepriateľ, Američania sa s islamistami na území Sýrie chcú vysporiadať bez pomoci Asadovej vlády. Nebude to však ľahké.
Tri strany konfliktu
"V Sýrii máme tri strany (vláda, opozícia, IS), ktoré bojujú proti sebe. IS ohrozuje Asada, opozícia je nepriateľom IS a opozícia a IS bojujú proti sebe," povedal v televízii al Arabíja saudskoarabský analytik Džamala Chašogi.
"Vojenská operácia proti IS predpokladá, že americké lietadlá nebudú ohrozované sýrskymi. Ako však chce Obama v situácii, keď nekomunikuje s Asadom, vytvoriť bezletovú zónu?" pýta sa.
Islamský štát začal naberať na sile práve v Sýrii a istý čas ho Asadova vláda ignorovala, lebo s ním mala spoločného nepriateľa v podobe opozície. Potom však IS začal ohrozovať aj sýrsku vládu.
Vina za rozmach teda podľa Američanov padá aj na Damask.
Sú však aj názory, že keby Obama zaútočil na Asadov režim po tom, čo sa objavili informácie, že použil chemické zbrane proti vlastným občanom, mohla byť dnes situácia iná.
Pol miliardy na utečencov
Spojené štáty medzitým prisľúbili humanitárnu pomoc v hodnote skoro 500 miliónov pre ľudí a krajiny, ktoré postihla občianska vojna v Sýrii.
Pomoc oznámil počas návštevy Turecka americký minister zahraničia John Kerry.
Balíček v sume vyše 250 miliónov dolárov je určený pre utečencov a ich hostiteľské komunity v susedných krajinách.
V nich sa počas vyše trojročného konfliktu usadili vyše tri milióny sýrskych utečencov.
Ďalších asi 6,5 milióna Sýrčanov ušlo z domovov v rámci Sýrie. Mnohí uviazli v bojových zónach a nemôžu sa dostať k hraniciam.