BRATISLAVA. Americkému ministrovi zahraničia Johnovi Kerrymu sa podarilo získať podporu desiatich blízkovýchodných krajín pre americké ťaženie proti militantnej organizácii Islamský štát (IS) v Iraku a Sýrii.
Američania majú záujem aj na tom, aby sa k Iraku, Egyptu, Jordánsku, Libanonu, Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saudskej Arábii, Spojeným arabským emirátom pripojilo aj Turecko.
Turci majú problém s Kurdmi
Turecko je členom NATO a významným regionálnym hráčom. Podľa BBC môže byť dôvodom tureckého váhania skutočnosť, že IS zadržiava 49 Turkov.
Nedá sa ale vylúčiť, že Ankara nie je nadšená z toho, že Washington už teraz v boji proti IS pomáha kurdským milíciám.
Kurdské separatistické tendencie na území Turecka vláda považuje za hrozbu. Turci sa stretnutia s Kerrym zúčastnili, ale nepodpísali záverečné komuniké, píše BBC.
Obamovu vojnu proti Islamskému štátu vidia ako porážku prezidentaČítajte
Protiamerické obyvateľstvo
Blízkovýchodné vlády, ktoré majú s Američanmi často protikladné vzťahy, prisľúbili svoje letecké základne, výcvik a vojenskú pomoc sýrskej opozícii či zastavenie finančného dotovania islamistov.
Sľúbili aj to, že budú viac dohliadať na to, aby cez ich územia do Sýrie a Iraku neprúdili ďalší džihádisti.
Nárast počtu džihádistov výrazne znepokojuje Američanov, ktorí zverejnili nový odhad sily organizácie.
CIA si len donedávna myslela, že sunnitská militantná skupina by mohla mať okolo 10-tisíc bojovníkov, teraz svoj odhad strojnásobila.
Podpora blízkovýchodných vlád bola kľúčová pre snahu Obamovej administratívy. AP spočítala, že by v nej teraz mohlo byť okolo 40 členov.
Analytici upozorňujú, že rozhodnutie blízkovýchodných vlád pripojiť sa k Obamovi je ovplyvnené ich vlastnými politickými alebo bezpečnostnými záujmami.
Ich pozície neodrážajú názory obyvateľstva, ktoré je často protiamericky naladené.