VARŠAVA, BRATISLAVA. Zo špeciálnej prílohy sa čitatelia dozvedia, aké sú obľúbené slová amerického prezidenta Baracka Obamu, o čom sa dá hovoriť s anglickou kráľovnou, o čom sa nehovorí v dobrej spoločnosti, ako si elegantne zanadávať alebo sa posťažovať.
Sú tam nielen lekcie a gramatika, ale aj tipy psychológov, ako bojovať s cudzím jazykom.
Unikátny seriál vydáva poľský denník Gazeta Wyborcza každý deň. Poliaci sa s jedným z najvýznamnejších denníkom učia angličtinu kvôli svojmu premiérovi.
Donald Tusk (56) sa 1. decembra stane prezidentom Európskej únie, hoci na tom s angličtinou nie je dobre.
Poľská angličtina
Seriál sa volá: Polish my English. Učíme sa spolu s Donaldom Tuskom.
Dnes už legendárne slovné spojenie použil Tusk na svojej prvej tlačovej konferencii, kde hovoril viac po poľsky ako po anglicky a novinárom sľúbil: „I will polish my English“. (Vo voľnom preklade „Vypilujem svoju angličtinu“, no polish odkazuje aj na Poľsko).
Tusk má teda na jazykový kurz asi 80 dní.
„Pán premiér hovorí celkom plynule, ale je to taká poľská angličtina, treba ešte pracovať na výslovnosti,” povedala pre server gazeta.pl lektorka angličtiny z inštitútu UMCS Malgorzata Gajewska.
Poliaci majú času viac. Denník Gazeta Wyborcza im nepriamo pripomína, že majú s angličtinou problémy aj 25 rokov po páde železnej opony.
Hoci veľa Poliakov pracuje v Británii, mnohí sa naučili jazyk až priamo tam.
Podľa celosvetového prieskumu úrovne angličtiny EF English Proficiency Index pritom skončili Poliaci najlepší z krajín Visegrádskej štvorky. Obsadili 8. miesto medzi 60 krajinami. Maďari boli 9., Slováci 18. a Česi skončili na 20. mieste.
„Poľsko a Maďarsko urobili vo výuke angličtiny ohromný pokrok,“ píše sa v správe za rok 2013.
Výborný Sikorski a slabý Sobotka
Angličtina a politici sú v Poľsku téma. Najprestížnejšie miesto v hierarchii Európskej únie získal Tusk, ktorý nehovorí francúzsky a s angličtinou má problémy.
K nominácii zrejme pomohla Tuskovi nemčina a blízke vzťahy s kancelárkou Angelou Merkelovou.
Pozíciu šéfa zahraničia v Únii naopak nezískal poľský minister zahraničných vecí Radoslav Sikorski, ktorý ma vyštudovaný Oxford a za manželku známu americkú novinárku.
Tento rok sa Sikorski začal učiť po francúzsky.
Angličtinu svojho premiéra riešia ja Česi. Na internete sa totiž objavila nahrávka z pohovoru Bohuslava Sobotku na marcovom zjazde európskych socialistov. Oslovenie „dear friends“ vyslovil ako „dér frenc“.
Českí novinári tak spomínajú na jeho predchodcu v úrade, sociálneho demokrata Jiřího Paroubka (61) a jeho zrozumiteľnú angličtinu.
Paroubek patril k staršej generácii a premiérom sa stal zo dňa na deň. Naopak 43-ročný Sobotka sa v politike pohybuje celý život, pripomína český Respekt.
„Takto nás reprezentuje predseda vlády. Niet divu, že v Európskej rade všetko poslušne odkýva,“ napísala k videu mimoparlamentná Strana slobodných občanov, ktorá kritizuje Európsku úniu.