Týždeň pred referendom išli Škótsko presviedčať lídri pravice, ľavice aj liberálov. Nový prieskum nezávislosti už tak nepraje.
LONDÝN. Britský premiér David Cameron v stredu v škótskej metropole Edinburgh vášnivo presviedčal voličov, aby v nadchádzajúcom referende o suverenite Škótska podporili celistvosť Británie.
Inak by mu podľa jeho slov zlomili srdce.
"Svoju krajinu milujem viac než svoju stranu," uviedol premiér počas kampane v Edinburghu, krátko pred referendom 18. septembra.
Cameronovi mohol pomôcť aj nový prieskum, ktorý pre noviny Daily Record uskutočnila agentúra Survation. V ňom sa za nezávislosť Škótska vyjadrilo len 47 percent ľudí, 53 percent bolo proti.
Prieskum však nebral do úvahy asi desať percent nerozhodnutých.
Nezvratné rozhodnutie
Britský premiér škótskych voličov varoval, že prípadné hlasovanie za nezávislosť bude nezvratné.
Kampane sa paralelne v iných mestách zúčastnili ďalší dvaja britskí politici - líder opozičných labouristov Ed Miliband v Glasgowe a vodca liberálnych demokratov, vicepremiér Nick Clegg v Selkirku.
Škótsky prvý minister Alex Salmond vyhlásil, že sa britským politikom nedá veriť.
Ich príchod do Škótska bude podľa neho vzpruhou pre hnutie za nezávislosť, pričom kampaň trojice čelných britských činiteľov označil za "panickú a bezradnú".
Kampaň premiéra Camerona a jeho kolegov je vnímaná ako náhlivé opatrenie po zverejnení výsledkov najnovších prieskumov, podľa ktorých počet zástancov škótskej nezávislosti prudko stúpol a vyrovnal sa odporcom.
Mýlia si to vraj s voľbami
Lídri troch hlavných britských politických strán ukázali zriedkavú jednotu, keď podporili návrh na rozšírenie právomocí Škótska, ak odmietne nezávislosť.
Cameron sa doteraz držal v pozadí kampane za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve vzhľadom na neobľúbenosť jeho Konzervatívnej strany v Škótsku.
Vo voľbách v roku 2010 získali konzervatívci z 59 škótskych kresiel v britskom parlamente iba jediné.
V stredu však varoval, že budúcotýždňové referendum sa nesmie stať protestným hlasovaním.
"Keďže je to hlasovanie, ľudia si myslia, že je to ako všeobecné voľby," ale mýlia sa, zdôraznil. "Ak máte plné zuby zasraných Toryovcov, kopnite ich do riti. Toto nie je rozhodnutie o najbližších piatich rokoch, ale o budúcom storočí."
Vlastní ho môžu vyzvať
Ak sa Škóti rozhodnú pre nezávislosť, Cameron bude podľa agentúry Reuters čeliť silnému nátlaku, aby odstúpil necelých osem mesiacov pred voľbami.
Stávky na to, že bude ešte tento rok vystriedaný vo funkcii, skočili po zverejnení ostatných prieskumov na 4:1.
Niekoľko členov jeho strany ho vyzve na odstúpenie, ak bude treba nájsť vinníka odtrhnutia Škótska, citoval Reuters svoj zdroj v radoch konzervatívcov.