Moskva/Štrasburg 29. júna (TASR) - Vydanie bývalého prezidenta Juhoslovanskej zväzovej republiky Slobodana Miloševiča Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) by mohlo na Balkáne rozdúchať plamene separatizmu, vyhlásil dnes ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov.
"Toto bezpochyby nahráva separatistom v Kosove a Čiernej hore, ktorý chcú opustiť (juhoslovanskú) federáciu," uviedol Ivanov vo vyhlásení ministerstva. Podľa neho separatisti pravdepodobne nepremeškajú šancu na využitie súčasnej situácie, no ak sa udalosti budú vyvíjať takýmto smerom, "nie je ťažké si predstaviť, k čomu to môže viesť".
Podľa Ivanova sa Rusko zdržalo komentára k štvrtkovému rozhodnutiu o presune Miloševiča do Haagu s tým, že obyvatelia Juhoslávie musia o tejto otázke rozhodnúť sami. Zvolený postup však určite neprispeje k stabilizácii JZR.
"Koniec koncov by malo byť všetkým jasné, že demokratické inštitúcie v Juhoslávii sú stále veľmi krehké a Rusko stále považovalo za svoju prvotnú úlohu pomôcť pri ich posilnení," tvrdí ruský minister zahraničných vecí.
Podľa Ivanova by sa malo každé podobné rozhodnutie zakladať na právnych základoch, pričom sa odvolal na prezidenta JZR Vojislava Koštunicu, ktorý Miloševičovo vydanie odsúdil ako nelegálne a neústavné. Miloševičov transfer okrem toho odkryl "rastúce rozpory medzi demokratickými silami" v JZR.
Ivanov tiež naznačil, že rozhodnutie o vydaní exprezidenta padlo pod diktátom vonkajších záujmov, najmä vzhľadom na snahu Juhoslávie zabezpečiť si na stretnutí medzinárodných donorov v Bruseli finančné prostriedky.
Vydanie exprezidenta JZR haagskemu tribunálu na druhej strane privítali vysokí predstavitelia Rady Európy Ernst Walch, predseda komisie ministrov RE a minister zahraničných vecí Lichtenštajnska, ďalej lord Russell-Johnston, prezident Parlamentného zhromaždenia RE, a Walter Schwimmer, generálny tajomník tejto organizácie, združujúcej 43 krajín.
Týmto rozhodnutím predstavitelia v Belehrade vyhoveli priamym záväzkom Juhoslávie pod medzinárodným právom, tvrdí sa vo vyhlásení RE. Takýmto postupom tiež podľa organizácie preukázali oddanosť spravodlivosti a vláde zákona a odstránili hlavnú prekážku pre JZR pri integrácii do Európy a jej plného členstva v RE.
"Príliš dlho niesli ľudia v Juhoslávii bezdôvodnú stigmu kolektívnej viny za zločiny spáchané v ich mene," uviedlo vedenie RE a zdôraznilo, že postavenie zodpovedných jednotlivcov - Miloševiča a ďalších - pred súd je najlepšou cestou na ukončenie tejto situácie.