BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama je pripravený zasiahnuť proti militantom z Islamského štátu (IS) aj v Sýrii.
Tvrdia to viaceré americké médiá s odvolaním sa na informácie od ľudí, s ktorými prezident hovoril.
O svojom postupe by mal povedať viac v pondelok večer washingtonského času, keď sa prihovorí občanom.
Má podporu verejnosti
Američania za prezidentom stoja. Prieskum Washington Post a ABC ukázal, že významná časť občanov USA považuje IS za hrozbu.
72 percent podporuje letecké útoky na IS v Iraku, ktoré už prebiehajú a 65 percent je za to, aby sa rovnako postupovalo aj v Sýrii.
IS ovláda tretinu územia Sýrie a Iraku. Už dávnejšie sa objavili informácie, že Američania nad Sýriou robia prieskumné lety.
"Tie sa nerobia len-tak. Armádu inštruovali, aby sa pripravila na prípadné ciele," povedal Washington Post nemenovaný zdroj blízky administratíve.
Obamova pripravenosť zasiahnuť aj v Sýrii je v kontraste s jeho váhavosťou podniknúť útoky v lete minulého roka, keď sýrsky prezident Bašar Asad útočil chemickými zbraňami na svojich občanov, čím prekročil červenú líniu určenú práve americkou administratívou.
Vtedy bola podpora takejto akcie medzi Američanmi oveľa nižšia.
USA rozhýbali popravy
Obama, ktorý je presvedčený, že na zásah nepotrebuje súhlas Kongresu, ale privítal by ho, sa k výraznejšej akcii proti sunnitským militantom rozhýbal po tom, čo IS popravil dvoch amerických novinárov.
Budovanie medzinárodnej koalície proti IS či prípadné útoky v Sýrii znamenajú odklon od Obamovej vízie blízkovýchodnej politiky, ktorá mala byť skôr o menšej angažovanosti v regióne.
Viacerí experti, s ktorými Obama v posledných dňoch hovoril, ale tvrdia, že len útoky postup IS nezastavia.
Dôležité budú aj politické procesy - a tie môžu byť ešte komplikovanejšie.
Rizikom je nestabilná vláda v Bagdade a otvorené nepriateľstvo medzi Washingtonom a Damaskom.