Kyjev sa obáva, že viac právomocí východu Ukrajiny znamená pripojenie k Rusku.
MOSKVA, PRAHA. Na východe Ukrajiny môže vzniknúť paštát, ktorý časom splynie s Ruskom.
Bola by to v poradí štvrtá enkláva, ktorú Moskva odtrhla od materského štátu a urobila z neho svojho vazala.
Krehké prímerie na východe Ukrajiny by totiž podľa Moskvy malo čo najskôr pokračovať rokovaním o osobitnom štatúte Donbasu.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok na tlačovej konferencii v Moskve opäť použil názov „Donecká a Luhanská ľudová republika“, keď vyzval Kyjev, aby zasadol s ich predstaviteľmi k rokovaciemu stolu.
Teraz už nielen o zastavení paľby, ale aj o tom, čo bude po vojne: Rusko presadzuje spolu so separatistami mimoriadny štatút pre Luhanskú, ale aj Doneckú oblasť.
Podľa plánu Moskvy
Kyjev sa však obáva federalizácie. Vidí v tom plán Kremľa, ktorý má vyústiť do de facto odtrhnutí oboch oblastí od Ukrajiny a ich postupné pripojenie k Rusku.
Moskva podobný plán už realizovala niekoľkokrát - v Gruzínsku v prípade Abcházska a Južného Osetska, v Moldavsku, kde vojensky podporila odtrhnutie Podnesterska.
Osobitný status je termín, ktorý sa objavil aj v protokole po zasadnutí kontaktnej skupiny v Minsku. Podpísali ho predstavitelia Ukrajiny, OBSE, Ruska a separatistov, keď sa dohodli na prímerí.
Kyjev popiera, že by tým uznal „republiky“ na východe. Navyše nie je jasné, v akých hraniciach by tieto podivné útvary existovali.
Podľa niektorých politológov posledná ruská ofenzíva mala za úlohu dosiahnuť rozšírenie oblasti kontrolovanej separatistami a ruskými vojakmi, aby východisková pozícia pre rokovania o budúcom štatúte bola čo najvýhodnejšia.
Teraz môžu rebeli požadovať, aby hranice viedli tadiaľ, kadiaľ v danej chvíli vedie frontová línia.
Rusko chce trestať Litovcov, ktorí odmietli narukovať k sovietomČítajte
Celý Doneck
V pondelok však vodcovia separatistov vystúpili so zásadnou požiadavkou - chcú, aby im Kyjev ponechal celý Doneck a Luhansk, teda vrátane tých teritórií, ktoré teraz kontrolujú ukrajinskí vojaci.
Potom by boli ochotní formálne zostať súčasťou Ukrajiny.
Podľa expertov ide iba o formalitu. Hneď ako by Kyjev uznal existenciu Doneckej a Luhanskej republiky, ich vodcovia by požadovali obrovské ekonomické právomoci.
V súčasnosti kontrolujú separatisti len tretinu Doneckej oblasti, zvyšok majú ukrajinské ozbrojené sily.
Okrem toho tam, kde územie rebelov nedosahuje až k hraniciam s Ruskom, požadujú koridory, aby sa mohli pohybovať bez obmedzení medzi enklávami a ruským územím.
To by však znamenalo, že Ukrajina rezignuje na ochranu svojich najproblematickejších hraníc - s Ruskom.
Je však možné, že rozhovory o budúcom usporiadaní Ukrajiny sú predčasné, pretože prímerie sa môže každým dňom skončiť.
Minister Lavrov v utorok opäť obvinil ukrajinskú stranu, že aktívne premiestňuje svoje vojská, aby zaujala čo najvýhodnejšej pozície k ďalšiemu útoku na územie kontrolované separatistami.
Kyjev, naopak, tvrdí, že protivník niekoľkokrát strieľal na ukrajinské pozície a provokuje aktívnym pohybom živej sily aj techniky.