Výroky slovenského premiéra sú podľa českého exministra obrany a bývalého disidenta Alexandra Vondru prejavom slabosti. Pred piatimi rokmi bol spoluautorom otvoreného listu, v ktorom osobnosti ako Václav Havel či Lech Walesa varovali prezidenta Baracka Obamu, aby neopúšťal strednú Európu na úkor zlepšovania vzťahov s Ruskom.
Ako dlho potrvá konflikt na Ukrajine?
Tak dlho, kým Západ dovolí Vladimirovi Putinovi situáciu na Ukrajine destabilizovať.
NATO oznámilo, že pre Ukrajinu vytvorí sily rýchlej reakcie a EÚ dohaduje nové kolo sankcií. Je to dostatočná odpoveď?
Je to síce chvályhodná snaha niečo robiť, ale obávam sa, že to stačiť nebude. Už na začiatku tej krízy mali Američania alebo Nemci Putinovi jasne oznámiť, že ak sa ešte o centimeter pohne, tak vypovedia dohodu, ktorú NATO podpísalo s Ruskom v roku 1997. Tá dosiaľ Severoatlantickej aliancii zamedzuje rozširovať nukleárne zbrane alebo masívnu konvenčnú infraštruktúru na územie nových členských štátov.
Čo by vypovedanie tej zmluvy zmenilo?
Jediné, čomu Vladimir Putin a Rusko rozumejú, je sila. Vypovedanie tej dohody by umožnilo rozmiestnenie potrebnej vojenskej infraštruktúry v strednej a východnej Európe. NATO sa zatiaľ dohodlo len na tom, že posilní svoje jednotky rýchleho zásahu, aby sa dokázali v prípade potreby presunúť na obranu štátov, ako sú Poľsko, Rumunsko či Pobaltie. Lenže jedna vec je presunúť jednotky so silou jednej či necelých dvoch brigád a druhá vec sú stále vojenské základne s potrebnou výzbrojou. Takéto základne má dnes NATO v Nemecku či Taliansku, ale v nových členských štátoch podobná infraštruktúra chýba.
A čo bráni tú dohodu vypovedať?