Moskva 29. júna (TASR) - Hviezdy ruského hudobného neba vystúpili vo štvrtok večer na netradičnom podujatí - na galakoncerte, ktorý bol spojený s ničením pirátskych kompaktných diskov. Návštevníci koncertu si mohli pirátske cédečka vymeniť za legálne disky a stať sa svedkami likvidácie nezákonných nahrávok.
Hoci Rusko predstavuje jeden z najväčších trhov s nelegálnym tovarom, nie je jedinou krajinou, ktorá proti čiernym nahrávkam bojuje. Firmám na celom svete unikajú miliardové sumy a táto situácia sa ešte zhoršuje.
Svetová produkcia falošných diskov je ohromujúca. Odhaduje sa, že 1,8 miliardy platní CD a kaziet, teda každý tretí nosič, je pirátsky - aspoň podľa oficiálnych štatistík hudobného priemyslu.
"Pirátske nahrávky sa vyrábajú v mnohých štátoch. Je to medzinárodný obchod s ročným obratom asi 4,2 miliardy dolárov. Nové technológie týmto umožňujú vyrábať tovar bez toho, aby museli stavať továrne. Pirátske dielne bez prestávky produkujú cédečka. Za deň ich vyrobia stovky i tisíce," konštatuje Keith Joplin, riaditeľ oddelenia prieskumu trhu Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu.
Hudobné firmy pripisujú časť viny aj nedostatočnému postupu jednotlivých krajín voči pirátskym výrobcom. Čína, Rusko, Mexiko, Brazília a Taliansko sa podľa Joplina zameriavajú na pirátstvo domácej produkcie, kým krajiny juhovýchodnej Ázie a východnej Európy, najmä Ukrajina, stoja na čele vývozcov.
Podľa Keitha Joplina pirátstvom netrpia len medzinárodné daňové zákony. Mnohým umelcom z chudobných krajín uniká šanca stať sa svetovými hviezdami, pretože pirátske nahrávky ich hudby odradia zahraničných investorov: "Investovať do miestnych talentov je ťažké, keď viete, že prvé vydané CD skončí v rukách pirátov. Tí zo svojho zisku nezaplatia ani dolár. Legálni výrobcovia na druhej strane platia za práva umelcov, za producentov a tiež daň z predaja," vysvetľuje Joplin
Zdá sa však, že v poslednom čase štáty na celom svete začínajú brať problém čierneho tovaru vážne. Internet - kedysi jednoduchá cesta na distribúciu hudby bez povolenia - zvoľna podlieha obmedzeniam.
Hudobné firmy a Medzinárodná federácia fonografického priemyslu sa však domnievajú, že vzhľadom na medzinárodný organizovaný zločin, ktorý stále viac kontroluje pirátske obchody s cédečkami a kazetami, a tiež vzhľadom na otvorené hranice, im bude ešte dlho trvať, kým ilegálnu hudobnú produkciu zlikvidujú.