Medzi oboma udalosťami je priama súvislosť - čím viac hrobov z pozostatkami zavraždených kosovských Albáncov sa objavilo, tým viac sa srbská verejnosť prikláňala k vydaniu "hlavného vojnového zločinca" do Haagu. Podaktorí intelektuáli však už stihli vyjadriť pochybnosti o tom, či sa v Srbsku skutočne začala éra demokracie, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v článku "Výmena vojnových zločincov za finančnú pomoc."
Podľa najnovších vyjadrení srbského ministra vnútra Dušana Mihajloviča je potrestanie vojnových zločincov - Miloševiča nevynímajúc, nevyhnutnou podmienkou toho, aby sa "srbský národ zbavil pocitu kolektívnej viny". V prípade Srbska však vonkoncom nemožno hovoriť o pocite kolektívnej viny, konštatuje nemecký denník.
Skôr naopak, samotní Srbi sú čoraz viac presvedčení o tom, že sa stali obeťami veľmocenských hier, pokračuje FAZ a dodáva, že túto myšlienku podporili aj okolnosti, sprevádzajúce Miloševičovo zatknutie. Postoj USA, ktoré podmienili poskytnutie výdatnej finančnej pomoci JZR vydaním Miloševiča do Haagu, neprispeje k zmene myslenia srbského obyvateľstva a ani ku kritickému vyrovnaniu sa s najnovšou minulosťou, pomôže ale utvrdiť mýtus o večných obetiach srbského národa. Približne podľa nasledujúceho vzorca: kvôli nadvláde západných mocností nám nezostalo nič iné, len vydať Miloševiča a ostatných obžalovaných do Haagu, v opačnom prípade by sme museli biediť aj naďalej, píše nemecký denník.
Do úlohy novodobých martýrov sa stavia aj súčasné juhoslovanské vedenie. Prezident JZR Vojislav Koštunica trvá naďalej na svojom názore, že haagsky tribunál je antisrbská inštancia, zriadená kvôli politickým záujmom Washingtonu. Kvôli citeľnej prevahe Západu a z obavy pred novou izoláciou sa však nedá robiť nič iné, len s tribunálom spolupracovať, uzatvára FAZ.