Štyrmi hlavnými bodmi sú euro, sociálna otázka v EÚ a dosiahnutie pokroku v tejto otázke, ďalej azylová a imigračná politika a bilancovanie jej uplatňovania a napokon "laekenská deklarácia" o budúcnosti EÚ, povedal belgický predseda vlády Guy Verhofstadt v rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Figaro.
Laekenská deklaráca sa má stať programovým dokumentom a najvyšší predstavitelia členských krajín EÚ ju majú schváliť na summite EÚ v decembri tohto roku. Verhofstadt ďalej uviedol, že bude potrebné urobiť opatrenia proti narušiteľom súkromného i verejného majetku, ktorí narušili aj nedávny summit EÚ vo švédskom Göteborgu.
Hrozí, že by sa ich ničiaca činnosť mohla opakovať. Belgicko urobí všetko potrebné, aby predišlo takému ničeniu. Jeho experti boli v Göteborgu a pripravovali sa na dva summity EÚ, ktoré budú v Belgicku, uviedol Verhofstadt. Belgicko má určité skúsenosti z demonštrácií, keďže v Bruseli majú sídlo európske inštitúcie aj NATO.
V Bruseli sa podľa vyjadrenia polície organizuje každoročne približne 2500 demonštrácií a manifestácií, dodal Verhofstadt. Belgicko im bude čeliť - Brusel nebude akceptovať skupiny ničiteľov majetku, lebo, ako ďalej konštatoval predseda vlády, tieto protestné skupiny nevyjadrujú politické názory. Ide im o násilie "v čistom stave", dodal premiér.
Dánske odmietavé referendum o prijatí eura v septembri minulého roku a írske májové referendum z tohto roku, v ktorom obyvatelia zamietli ratifikáciu zmluvy z Nice, ukazujú, že medzi EÚ a jej obyvateľmi existuje určité napätie.
Belgicko sa bude usilovať analyzovať príčiny tohto problému. Občania vyjadrujú názor, že v únii chýba účinnosť, transparentnosť a prejavuje sa určitá strata identity - to treba zobrať do úvahy, zdôraznil Verhofstadt v rozhovore pre Le Figaro.