LONDÝN, BRATISLAVA. Jimmy Watson už vyskúšal všetko. Blokoval ulice, pripútal sa na nákladiak reťazami, dostal sa cez ostnatý drôt až na palubu jadrovej ponorky.
Protesty asi najznámejšieho škótskeho mierového aktivistu nepomohli. Základňa Faslane s britskými jadrovými ponorkami funguje ďalej.
Zmeniť sa to môže až teraz, po referende o nezávislosti Škótska. Ak by si ho Škóti o desať dní odhlasovali, a podľa posledného prieskumu majú prvý raz väčšinu, chceli by krajinu do piatich rokov bez jadrových zbraní.
„Teraz je príležitosť na skutočnú zmenu,“ teší sa Watson podľa magazínu Der Spiegel.
Šanca od nacionalistov
Referendum
referendum o nezávislosti Škótska bude 18. septembra,
v nedeľu prvý raz v prieskumoch získali prevahu stúpenci odtrhnutia od Británie, podľa agentúry YouGov by za samostatnosť hlasovalo 51 percent, proti by bolo 49 percent,
pred mesiacom bol rozdiel 20 percent – v prospech zástancov jednotnej Británie
Jimmy žije v mierovom kempe na príjazdovej ceste k základni s jadrovými ponorkami. Býva v karavane, ktorých tam stojí asi dvanásť.
Tábor mierových aktivistov bojuje za svoju vec už 30 rokov, ale doteraz sa im nič nepodarilo zmeniť.
Uspieť by teraz mohli vďaka nacionalistom, ktorí chcú po viac ako 300 rokoch Škótsko odtrhnúť od zvyšku Británie.
V 5-miliónovom Škótsku má Británia celý svoj jadrový arzenál. Ostrovy chránia štyri jadrové ponorky so 160 raketami Trident na základni Faslane neďaleko Glasgova.
„Všetky prieskumy ukazujú, že veľká väčšina Škótov si neželá jadrové zbrane na svojom území. Ukončenie nukleárneho programu Trident je jedným z najväčších argumentov, prečo hlasovať za nezávislé Škótsko,“ povedal pre Český rozhlas šéf kampane nacionalistov YesScotland Blair Jenkins.
Briti stále nevedia, čo bude v prípade, že sa Škóti osamostatnia.
Podľa štúdie inštitútu Royal United Servisec by bol presun jadrových zbraní možný, ale zdĺhavý a drahý. Vybudovanie novej základne by trvalo asi 10 rokov a stálo by najmenej 25 až 30 miliárd libier.
Experti navrhujú sťahovanie do prístavu Plymouth, kde už sú konvenčné ponorky kráľovského námorníctva.
Postaviť by bolo treba iba nový sklad pre jadrové rakety a náklady by tak boli podstatne nižšie, približne 3,5 miliardy libier. Ale v raji plachetníc musí britská vláda počítať s veľkým odporom obyvateľstva.
Ani Škóti nevidia sťahovanie úplne bez problémov. Základňa Faslane je jedným z najväčších zamestnávateľov v Škótsku a jej zrušenie by znamenalo stratu niekoľkých stoviek pracovných miest.
Riziko pre bezpečnosť Európy
Podľa expertov môže znamenať strata Škótska „enormný vplyv pre Európu, NATO a pre Bezpečnostnú radu OSN“, kedže Británia je základom ochrany Aliancie.
O britských jadrových ponorkách sa hovorilo aj na summite NATO v Newporte. Nebola to téma oficiálnych rokovaní, ale rozhovorov medzi generálmi v zákulisí.
„Odtrhnutie Škótska by znamenalo pre zvyšok Veľkej Británie veľkú stratu, oveľa väčšinu než je 10 percent škótskeho obyvateľstva,” povedal pre britské médiá Philipps O´Brien, vojenský expert z University of Glasgow.
„Otázkou by bolo, či je ešte Británia námornou jadrovou mocou.”
Najdrahšiu a najsilnejšiu zložku britskej armády navrhli počas studenej vojny na odstrašenie Sovietov.
Teraz je jej existencia ohrozená v čase, keď NATO opäť cíti ohrozenie z východu a posilňuje sa v reakcii na rusko-ukrajinský konflikt.
Bývalý generál NATO George Robertson, tiež Škót, vníma možnú nezávislosť Škótska ako katastrofu.
Pre Washington Post označil odsun jadrových ponoriek zo Škótska za fakticky „jadrové odzbrojenie Spojeného kráľovstva.“
Cameron nemá plán, Únia chce žiadosť
Britská vláda nie je pripravená na situáciu, že Škótsko odhlasuje nezávislosť.
Ak sa v referende 18. septembra Škóti rozhodnú pre nezávislosť, britská vláda nemá pripravený žiadny plán.
Desať dní pred referendom to povedal hovorca premiéra Davida Camerona.
Britská vláda sa podľa neho sústredí na to, ako udržať Spojené kráľovstvo pohromade.
Reagoval tak na posledný prieskum inštitútu YouGov, v ktorom prvýkrát tesne prevážili stúpenci nezávislosti pred jej odporcami.
Na otázku, či sa postoj vlády k plánom v dôsledku prieskumu zmenil, Cameronov hovorca odpovedal: „Nie. Nič sa nemení. Vláda sústredí všetku svoju pozornosť... na to, aby Británia zostala jednotná.“
Európska komisia trvá na svojom stanovisku, že ak sa Škóti v rozhodnú opustiť Britániu, Škótsko príde o členstvo v Európskej únii a bude oň musieť opätovne požiadať.
TASR