Odkedy je ruská zbrojovka Izmaš na americkom zozname sankcií, kalašnikov je vypredaný. Jeho cena na čiernom trhu rýchlo rastie.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Vypredali sa za 36 hodín po zverejnení sankcií.
„Ľudia kupovali osem až desať kusov naraz a to stojí jeden 950 dolárov. Nezostalo nič, pretože ľudia neveria, že sa ten zákaz rýchlo zruší,“ povedal pre Washington Post prezident firmy so zbraňami Atlantic Firearms v Marylande Blaine Bunting.
Atlantic Firearms je známy marylandský dovozca zbraní z Ruska.
Keď Američania zverejnili v polovici júla zoznam ruských firiem, na ktorých pre krízu na Ukrajiny uvalili sankcie, všetky zbrane z Ruska sa vypredali.
Najviac išiel na odbyt Kalašnikov AK-47 z ruskej zbrojovky Izmaš.
Strieľa v každom počasí
Kalašnikov AK-47
útočnú pušku navrhol mladý ruský konštruktér Michail Kalašnikov, ktorý zomrel v roku 2013,
od roku 1947 sa jej vyrobilo asi 100 miliónov kusov vo všetkých verziách,
na americkom trhu sa jej ročne predajú desaťtisíce kusov, v cene okolo 1000 dolárov
„Hoci americké zbrane strieľajú precíznejšie a lepšie, kalašnikov je veľmi spoľahlivý, jednoducho sa obsluhuje a je nenáročný na údržbu. Strieľa rovnako dobre počas horúčav, ako v silnom daždi alebo alebo po bahennom kúpeli,“ hovorí pre americké médiá 30-ročná Tracy Earlenbaugh.
Vlastní malý obchodík so zbraňami TW Firearms asi 40 kilometrov od Washingtonu.
Ani ona už nemá na sklade najpoužívanejšiu útočnú pušku na svete, ktorá sa objavila v takmer všetkých vojenských konfliktoch.
Používajú ju islamisti v Nigérii, hnutie Taliban v Afganistane, strieľalo sa z nej vo vojne v Zálive, má ju palestínsky Hamas a Američania asi ju pamätajú ešte z Vietnamu.
Zbrojovka Izmaš, ktorá sa v lete na počesť vynálezcu pušky premenovala na Koncern Kalašnikov tvrdí, že ju sankcie na americkom trhu nepoškodili.
Jej šéf Alexejev Krivoručko pre ruskú televíziu RT oznámil, že jeho firma v nasledujúcich troch rokoch zdvojnásobí produkciu.
Ročne chce vyrobiť 300-tisíc strelných zbraní. Donedávna sa ešte špekulovalo, že krachuje.
„Ruské originály sú považované za najlepšie z najlepších. To je ako s vínom. Keď poviete najlepšie víno, napadne vám francúzske. Bez ohľadu na to, či je to pravda alebo nie,“ povedal pre britský denník Guardian Jay Portz, viceprezident pennsylvánskeho dodávateľa zbrani RWC Group.
Iné pušky klienti nechcú
Americkí dodávatelia zbraní sa snažia nahradiť kalašnikov útočnými puškami z Číny, Poľska alebo Srbska, lenže populárny ruský samopal je pre amerických zberateľov otázkou prestíže.
Doteraz sa ročne predali desiatky tisícov exemplárov – kus za tisíc dolárov. Teraz sa ich cena na internete šplhá vysoko: kúpite ho za 2500 dolárov.
Navyše všetko bez kontroly. Zbrane sa môžu ľahšie dostať do rúk teroristom, či drogovým dílerom z Mexika.
Viacerí obchodníci so zbraňami sú preto spokojní. Vždy, keď sa v Spojených štátoch zakáže predaj zbraní, stúpajú im tržby do miliónov.
„Obama je proste najlepší predajca zbraní na svete,“ pochvaľuje si aj 30-ročná Tracy, ktorá ak práve nepredáva zbrane, pracuje ako záchranárka.