Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
EDINBURGH, BRATISLAVA. Je to iba jeden prieskum a rozdiel je v rámci štatistickej chyby. Ale aj tak zobudil mnohých ľudí v Británii.
Ukázal, že Škótsko sa po referende o svojej nezávislosti, ktoré sa bude konať o necelé dva týždne, môže skutočne odtrhnúť od Británie.
Blitzkrieg
Ešte pred mesiacom viedli v prieskumoch zástancovia zachovania Škótska vo Veľkej Británii o 22 percentuálnych bodov.
V nedeľu zverejnili prvý prieskum (vypracovala ho najznámejšia britská agentúra YouGov), ktorý ukázal, že zástancovia nezávislosti vedú v pomere 51 ku 49.
„V posledných štyroch týždňoch podpora únie klesala ohromujúcim tempom. Kampaň za Áno nielenže napadla teritórium kampane za Nie, ona spustila blitzkrieg,“ napísal na stránke agentúry YouGov jej prezident Peter Kellner.
Tento prieskum ešte nemusí znamenať, že zástancovia Áno majú vyhrané.
Cez víkend vyšiel aj iný prieskum, v ktorom stále vyhrávajú zástancovia Nie, rozdiel je štyri body.
V každom prípade zmena je radikálna. Kým dlho sa zdalo, že Škóti aj napriek vydarenej kampani za odtrhnutie sa s prehľadom rozhodnú zotrvať v Británii, teraz je výsledok neistý.
Až tak, že podľa Sunday Times sa aj kráľovná Alžbeta II. podľa jej nemenovaného poradcu „veľmi obáva“ o výsledok a požiadala o každodenné aktualizácie.
Neutralizoval strach
Nárast zástancov odtrhnutia vysvetľuje Kellner tým, že škótskemu premiérovi Alexovi Salmondovi, ktorý je hlavným lídrom v boji za nezávislosť Škótska, sa podarilo neutralizovať strach, čo bude, ak sa krajina stane zrazu nezávislou.
Počet ľudí s obavami klesol.
Takisto sa mu podľa neho darí dobre hrať kartou, že ak sa neodtrhnú, budú sa musieť zmieriť s politikou Londýna, ktorý je oveľa konzervatívnejší ako prevažne ľavicové Škótsko.
„Takmer polovica Škótov sa bojí, že hlas za Nie prenechá ich krajinu na milosť politík, ktoré sa im nepáčia,“ napísal Kellner.
Na poplach bije britská vláda, ktorá sa v poslednej chvíli snaží Škótov „kúpiť“.
V nedeľu minister financií George Osborne oznámil, že v najbližších dňoch predstavia plán podporený všetkými stranami, ktorý dá nové právomoci škótskemu parlamentu, samozrejme, ak sa neodtrhnú.
„Viac právomocí v oblastí daní, míňania aj sociálneho štátu,“ povedal Osborne podľa BBC.
Škótsky premiér Alex Salmond to nazval opatrením v panike.
„Snažia sa nás podplatiť, ale nebude to fungovať, pretože im nezostala už žiadna dôveryhodnosť,“ dodal podľa BBC.
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7371570" title="Komentár Petra Morvaya" url-type="sme-article"]Osamostatnenie, plyn a ropa problémy Škótska nevyriešia[/content]
Odlúčenie navždy
Tento prieskum však paradoxne môže pomôcť aj tým, ktorí chcú, aby 307 rokov trvajúce spolužitie Škótska a Británie vydržalo aj naďalej. Môže ich to motivovať k vyššej účasti.
„Odkaz, ktorý si beriem z prieskumov, je jasný – ak chcete, aby Škótsko skutočne zostalo súčasťou Británie, musíte za to 18. septembra hlasovať,“ povedal podľa britských médií šéf kampane Lepšie spolu (Better together) Alistair Darling. „Odlúčenie je navždy.“