NATO odpovedá na ruskú agresiu na Ukrajine vytvorením špeciálnych jednotiek. My sa pridáme neskôr.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
NEWPORT. Nie sú žiadne pochybnosti o tom, že na východe Ukrajiny bojujú ruskí vojaci, vyhlásil na summite NATO slovenský prezident Andrej Kiska.
„Tu nie je niečo také ako pravda uprostred.“
Rusko podľa neho svojou agresiou porušuje medzinárodné záväzky a ohrozuje bezpečnosť v Európe.
Ako odpoveď majú vzniknúť špeciálne jednotky superrýchleho nasadenia, ktoré by do dvoch, troch dní dokázali zasiahnuť takmer kdekoľvek na svete.
Na ich vytvorení sa dohodli členské štáty NATO, ktoré chcú posilniť prítomnosť aliancie na východe Európy. Podľa českého ministra obrany Martina Stropnického by mali mať až desaťtisíc mužov.
Aj Slovensko sa zapojí do rozširovania prítomnosti aliancie v regióne. Na summite sme sľúbili, že vytvoríme logistické centrum v Poprade.
Podľa Kisku by tam mala byť aj munícia pre potreby zásahov.

Pridáme sa v roku 2017
„Okrem toho sme sľúbili posilniť našu prítomnosť na veliteľstve v poľskom Štetíne či poskytnúť letiská v Sliači a Lešti na cvičenia,“ povedal prezident.
K jednotkám superrýchleho nasadenia, ktoré vzniknú ako súčasť už existujúcich síl rýchlej reakcie NATO, sa zatiaľ nepridáme.
„Je ešte priskoro uvažovať, koľko prispejeme,“ povedal veľvyslanec Slovenska pri NATO Tomáš Valášek.
Vysvetľoval to tým, že naša rotácia v týchto jednotkách príde až v roku 2017. „Budúci rok sa začnú prípravy na náš budúci príspevok,“ dodal Valášek.
Česko posiela viac
Česká delegácia na summite oznámila, že sa k novým jednotkám, ktoré podľa generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena budú tvoriť „hrot“ súčasných síl rýchlej reakcie, prispeje 150 vojakmi so špecializovanými vrtuľníkmi.
„Zareagovali sme veľmi rýchlo, ako jedni z prvých,“ povedal novinárom Stropnický.
Britský premiér David Cameron sľúbil, že medzi nimi bude až tri a pol tisíca Britov.
Presné detaily novozložených superrýchlych jednotiek ešte musia členské štáty prebrať, svoju centrálu by mali mať v Štetíne.
Kiska na summite oznámil partnerom, že Slovensko do roku 2020 zvýši rozpočet na obranu zo súčasného percenta HDP na 1,6 percenta.
„Je to spoločná dohoda prezidenta a vlády,“ dodal minister obrany Martin Glváč zo Smeru.
Na porovnanie Česi predstavili plán, podľa ktorého do rovnakého času dosiahnu len 1,4. „Ponúkli sme ambiciózny plán, ktorý spojenci ocenili,“ povedal Kiska.
Zeman Švédov presviedčal, že majú rozviedku
NEWPORT. Napriek všadeprítomným policajtom sa na summite NATO vo Walese strieľalo. Miestni golfisti okolo obeda trénovali skúšobné odpaly.
Najváženejší summit NATO od pádu Berlínskeho múru sa konal v golfovom rezorte Celtic Manor.
Niektorí žartovali, že miesto vybrali pre amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorého v lete doma kritizovali, že namiesto riešenia svetových kríz dovolenkuje medzi jamkami.
Lokalita vzdialená asi 40 kilometrov od Cardiffu spôsobila starosti mnohým novinárom, ktorí tam boli ubytovaní. Vo štvrtok večer niektorí čakali dve hodiny na odchod autobusov, problémy boli aj s internetom.
„Najhorší summit, aký som pokrýval. Dobrá práca, Dave,“ odkázal premiérovi Davidovi Cameronovi na Twitteri reportér Guardianu Patrick Wintour.
Politici hovorili, že sa v hlavných otázkach zhodli. Zaujala však menšia prestrelka medzi českým prezidentom Milošom Zemanom a švédskym ministrom zahraničia Carlom Bildtom.
Zeman pred summitom vravel, že bude požadovať jasné dôkazy o prítomnosti ruskej armády na Ukrajine.
„Neviem, či existuje česká spravodajská služba. Máte ju?“ odkázal mu z tlačovky Bildt podľa idnes.cz.
„Áno, máme tri spravodajské služby, z toho dve sa venujú Ukrajine,“ odvetil mu Zeman. Hovoril, že na Ukrajine sú ruskí „dobrovoľníci“.
Dodal však, že ruská armáda s „insígniami a vlajkami“ tam podľa neho nebojuje.