NEWPORT. Americký minister zahraničných vecí John Kerry v piatok vo Walese oznámil, že Spojené štáty sformujú "jadro koalície" pre boj s militantmi Islamského štátu v Iraku.
Vyzval spojencov a partnerov, aby ich podporili, zdôrazňujúc, že účasť pozemných síl je vylúčená.
"Potrebujeme na nich zaútočiť tak, aby sme im zabránili obsadiť územie, aby sme podporili iracké bezpečnostné sily a ďalších v regióne, ktorí sú pripravení postaviť sa im, bez toho, aby sme poskytli našich vlastných vojakov," citovala Kerryho agentúra Reuters.
"To je podľa mňa hranica pre každého, kto je tu: ani noha na zemi," povedal na stretnutí ministrov zahraničných vecí a obrany desiatich krajín.
Ministri USA, Británie, Francúzska, Nemecka, Kanady, Austrálie, Turecka, Talianska, Poľska a Dánska sa stretli popri summite NATO vo Walese, aby prerokovali stratégiu boja voči sunnitským militantom, ktorí obsadili veľké časi území v Iraku a Sýrii.
Francúzsky prezident Francois Hollande prisľúbil účasť Francúzska v koalícii, ak ho o to požiada iracká vláda.
Holande na otázku, či by sa mohli Francúzi podieľať na leteckých alebo pozemných operáciách v Iraku, odpovedal slovami, že Paríž už v tejto veci rokuje s partnermi, odmietol však prezradiť podrobnosti.
Kanadský premiér Stephen Harper zároveň oznámil, že vyšle do Iraku desiatky svojich vojenských poradcov.
Kanada bude podľa jeho slov nasledovať v tomto smere USA, ktoré v severnej časti Iraku zaškoľujú bezpečnostné sily, ako zefektívniť postup voči hrozbe IS.
Prvotné nasadenie armádnych poradcov by nemalo presiahnuť 30 dní, pričom po uplynutí tohto obdobia sa rozhodne o ďalších krokoch.