TEL AVIV. Bitky, zneužívanie, vraždy. Tomu všetkému sú vystavené deti po celom svete.
Ako ukazuje doteraz najkomplexnejšia práva UNICEF o násilí páchanom na deťoch, tento fenomén "pretína hranice veku, náboženstva, regiónu, etnického pôvodu aj ekonomického postavenia". Správu zostavili podľa údajov zo 190 krajín sveta.
Vyplýva z nej aj to, že šesť z desiatich detí vo veku od dvoch do štrnásť rokov pravidelne bijú a že desať percent dievčat na celom svete má skúsenosť so sexuálnym zneužívaním. Najviac detí zavraždili v Latinskej Amerike, najmenej v strednej a východnej Európe. V roku 2012 zomrelo rukou vraha 95-tisíc detí a tínedžerov.
Najzraniteľnejšie sú doma
Správa tiež ukazuje, že deti najviac ohrozuje ich bezprostredné okolie a že násiliu sú vystavené hlavne na miestach, kde by mali byť najbezpečnejšie. Teda doma, v škole, u susedov.
Hoci na mnohých miestach sveta zúria ozbrojené konflikty, za násilie voči deťom sú zodpovedné menej ako domáce násilie. Platí však aj to, že počas vojny či humanitárnej krízy rastie aj počet násilných incidentov voči deťom a ženám.
Až miliardu detí na svete pravidelne trestajú bitím, hoci extrémne bitky sú menej rozšírené. Je to spôsobené aj tým, že v mnohých krajinách sa telesné tresty stále akceptujú, prehliadajú a obete sa nemajú na koho obrátiť. Správa upozorňuje aj na novšie formy ubližovania deťom, napríklad na šikanu na sociálnych sietiach.
Násilie na mladých ženách
Osobitne alarmujúce je podľa UNICEF násilie páchané na dievčatách a mladých ženách. Až štvrtina pubertálnych dievčat vo veku od 15 do 19 rokov má skúsenosť s fyzickým násilím. V krajinách, kde sú spoločenskou normou detské nevesty, dostávajú bitku najčastejšie od manžela. Polovica dievčat v tejto vekovej skupine verí, že sú situácie, keď má manžel či partner právo udrieť ženu.
Autori správy, ktorú médiá označujú prívlastkom šokujúca, si myslia, že reálna situácia je ešte horšia, lebo mnohé obete nikdy nenahlásia, čo sa im stalo.
"Príliš veľa obetí, páchateľov aj svedkov považuje násilie na deťoch za normálne. Keď sa proti tomu nič nerobí, posilňujeme v deťoch presvedčenie, že tak je to v poriadku," povedala zástupkyňa výkonného riaditeľa UNICEF Geeta Rao Gupta.
Správa UNICEF o násilí na deťoch