Tí podľa jeho slov objasnia všetky pochybnosti o tom, či iracký prezident Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia.
Ako uviedol na tlačovej konferencii počas medzinárodnej konferencii v Paríži, na ktorej sa odsúhlasila finančná pomoc vyše štyroch miliárd dolárov pre zadlžený Libanon, vojna nie je záujme nikoho.
"Kľúčové a nevyhnutné je však akceptovanie potrebných inšpekcií. Dúfam, že tieto ukážu, že v Iraku nie sú žiadne zbrane hromadného ničenia alebo boli zničené. Verím, že takto nebude žiaden dôvod na vojnu," vyhlásil Chirac.
Štátny tajomník nemeckého ministerstva obrany Hans Georg Wagner medzitým pripustil, že Berlín v prípade potreby predsa len vojensky podporí Spojené štáty americké vo vojne s Irakom.
"V prípade irackého útoku na americkú základňu v Kuvajte, kde sú umiestnené aj nemecké tanky Fuchs, budú nasadené okamžite aj naše jednotky," uviedol nemecký predstaviteľ v rozhovore pre nemecký denník Saarbrückener Zeitung.
Neznamená to však, že nemecká červeno-zelená vláda zmenila svoj odmietavý postoj voči útoku na Irak. Uvedená vojenská podpora sa totiž týka len územia Kuvajtu a možnosti, že Irak napadne Američanov v Kuvajte. Nie je však vylúčené, že nemecká jednotka pozostávajúca z 52 vojakov sa posilní na 800 príslušníkov.