WASHINGTON, TEL AVIV. Americký prezident Barack Obama sa pokúša vytvoriť medzinárodnú koalíciu proti sunnitskej militantnej skupine Islamský štát, ktorá ovláda veľké časti Iraku a Sýrie a dopúšťa sa brutálnych zločinov.
Obama má zatiaľ takmer istú podporu od britského premiéra Davida Camerona, účasť v koalícií zvažujú Austrália aj Francúzsko.
O podpore koalície s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom hovoril šéf americkej diplomacie John Kerry.
Obama využije na rozšírenie skupiny "ochotných" aj dnešný summit NATO vo Walese.
Rôzne spôsoby pomoci
Americká vláda priznáva, že vytvorenie koalície, ktorá by podľa jej predstáv mala byť čo najširšia, nebude ľahký proces.
Sú krajiny, v ktorých záujme je oslabenie Islamského štátu, ale nechcú sa zapojiť do vojenskej koalície.
Dva anonymné zdroje potvrdili agentúre Reuters , že to platí pre Turecko, Saudskú Arábiu, Jordánsko či Nemecko.
USA hovoria, že pomoc pre koalíciu proti islamistom nemusí byť priamo vojenská.
"Pýtame sa našich partnerov ako by sa mohli zapojiť. Sú rôzne spôsoby ako prispieť: humanitárna pomoc, vojenská pomoc, diplomacia či spravodajské informácie," povedala hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jane Psakiová.
Inšpirácia u Busha staršieho
Posledná široká kolícia v oblasti vznikla v roku 2003 pri invázii do Iraku, kde sa vtedajšiemu prezidentovi Georgovi Bushovi podarilo vytvoriť spojenectvo 38 štátov.
Spomienky na to však v mnohých krajinách nie sú práve príjemné, lebo sa ukázalo, že Washington pri budovaní koalície využil aj zavádzajúce argumenty a zvrhnutie Saddáma Husajna viedlo k občianskej vojne a takmer rozpadu krajiny.
Britský denník The Guardian napísal, že Obama a Cameron sa pri hľadaní podpory nechali inšpirovať skôr postupom Busha seniora, ktorý viedol medzinárodnú koalíciu proti Saddámovi Husajnovi po invázii Iraku do Kuvajtu v roku 1991.
Obama nepopiera, že budovanie koalície môže trvať istý čas a krátkodobou záležitosťou nebude ani oslabenie či zničenie Islamského štátu.
Američania sa zatiaľ spoliehajú na letecké útoky na pozície militantov v Iraku, ale experti vystríhajú, že tie ich môžu zastaviť len dočasne.
Oslabenie Islamského štátu je podľa nich oveľa komplexnejšou záležitosťou, na ktorú nemusí stačiť vojenská sila.