Soul 23. novembra (TASR) - Komunistická Severná Kórea dnes vôbec prvýkrát od rozdelenia polostrova požiadala Južnú Kóreu, aby jej pomohla odvrátiť tlak USA kvôli jej jadrovému zbrojnému programu a prinútiť Washington, aby s Pchjongjangom podpísal zmluvu o neútočení.
Pchjongjang zároveň označil výzvu Spojených štátov, aby komunistický sever vzdal vývoja jadrových zbraní, za hystériu.
Severná a Južná Kórea sú po technickej stránke ešte stále vo vojne, pretože ich konflikt skončil v roku 1953 prímerím, a nie mierovou dohodou. Severná Kórea však zmiernila svoju propagandu proti Soulu, keď sa prezidentom južnej časti polostrova stal v roku 1998 disident Kim Te-džung, ktorý presadzuje priateľskú politiku voči severu.
Napätie medzi Washingtonom a Pchjongjangom vzrástlo po tom, ako americký prezident George W. Bush zaradil Severnú Kórea medzi štáty tzv. osi zla, spolu s Irakom a Iránom.
Američania KĽDR vytýkajú, že porušuje dohodu z roku 1994 o zastavení jadrového programu výmenou za dodávky oleja a vybudovanie dvoch vodných reaktorov. Rozhodli sa preto zastaviť od 14. novembra dodávky vykurovacieho oleja do Severnej Kórei, aby ju tak prinútili vzdať sa jadrového zbrojného programu.
Zastavenie dodávok vykurovacieho oleja na prahu zimy bude pre krajinu, kde teplomer nezriedka klesá pod bod mrazu, nepochybne závažným problémom. Pchjongjang to označil za bezohľadné násilie a porušenie sľubov o dodávkach energie.