GLASGOW, BRATISLAVA. Na začiatku augusta prieskumy ukazovali, že takmer dve tretiny Škótov sú za zotrvanie v únii s Veľkou Britániou.
Dva týždne pred referendom o štatúte Škótska však rastie popularita kampane za nezávislosť.
Podľa prieskumu agentúry YouGov by za ňu momentálne hlasovalo 47 percent Škótov a proti by bolo 53 percent. Štatistika však nezohľadňuje nerozhodnutých občanov.
Oslavujú prielom
Riaditeľ kampane Better Together (Lepšie spolu) Blair McDougall apeluje práve na túto mlčiacu väčšinu, aby splnila svoju úlohu.
„Či už je to hlasovaním, klopaním na dvere, alebo rozprávaním sa s rodinou a priateľmi, nemala by sa báť vyjadriť sa,“ cituje ho britský denník The Guardian.
Odporcovia škótskej nezávislosti upozorňujú, že by mohla znamenať hrozbu pre pracovné miesta, dôchodky a zdravotníctvo.
Naopak fanúšikovia oddelenia ho považujú za jedinú možnosť záchrany zdravotníctva pred účinkami jeho privatizácie, o ktorej sa hovorí v Londýne.
„Škótsko je jedna z najbohatších krajín sveta. Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že voľba áno je jediná možnosť, ako bohatstvo lepšie využiť pre všetkých, čo tu žijú a pracujú,“ povedal pre denník The Telegraph Blair Jenkins, riaditeľ hnutia Yes Scotland.
Posledné výsledky označil za prelomové a považuje ich za dôkaz, že pred referendom práve ich názor naberá na popularite.
Menej pre školy
Prispieť k tomu môže aj burcujúce vystúpenie lídra Škótskej národnej strany Alexa Salmonda v debate proti lídrovi Better Together Alastairovi Darlingovi.
Snahu o nezávislosť však môžu zmariť ohlasy z akademických kruhov. Univerzity sa podľa Guardianu boja, že prídu o dotácie z centrálnej vlády a znevážia sa tak roky výskumu.
Zaobísť by sa tiež museli bez peňazí zo školného, ktoré dnes platia len študenti z iných častí Británie.