Moskva sa už viac ako terorizmu bojí útoku z krajín NATO.
MOSKVA, PRAHA. Kým pred štyrmi rokmi, keď sa vytvárala predchádzajúca vojenská doktrína, bol úhlavným nepriateľom Rusov medzinárodný terorizmus, teraz je to Západ.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu je to prvýkrát, keď bude na papieri, že Rusko a NATO sú nepriatelia.
Cíti sa ohrozené
Rusko sa cíti ohrozené. Aspoň tým argumentuje ruská Bezpečnostná rada štátu, keď vysvetľuje, prečo už od konca roka bude na svete nová vojenská doktrína. Bude oveľa menej zmierlivá.
„Rusko zmení svoju vojenskú doktrínu pre rozšírenie NATO, pre problém s americkým systémom protileteckej obrany v Európe a pre situáciu na Ukrajine,“ uviedol v rozhovore s ruskými novinármi zástupca šéfa bezpečnostnej rady Michail Popov.
Podľa neho je v poslednom čase zjavné, že niektoré členské štáty NATO na čele so Spojenými štátmi sa snažia zvýšiť svoj „útočný strategický potenciál“. A to Moskva nenechá bez odpovede.
Nepochybne najkritickejším miestom je pre Rusov hranica s pobaltskými štátmi, tiež členmi NATO. Ale aj Estónci, Litovčania a Lotyši sa Rusov obávajú čoraz viac.

Ukrajinci stratili letiská
Rusko jedným dychom straší svet novou vojenskou doktrínou a druhým posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v suverénnom susednom štáte. Aj tým Kyjev vysvetľuje veľké straty, ktoré v posledných dňoch utrpel. Len v utorok padlo pätnásť Ukrajincov.
Zdroje blízke proruským separatistom udávajú ešte oveľa väčšie čísla – podľa nich je zranených a mŕtvych ukrajinských vojakov len za utorok niekoľko stoviek.
Kyjev priznáva, že prišiel o obe letiská, ktoré pred niekoľkými týždňami obsadil – luhanské aj donecké.
Navyše sa rebeli pohybujú pozdĺž strategickej diaľnice medzi Doneckom a čerstvo získaným Novoazovskom. Pokiaľ by sa im ju podarilo celú dostať pod kontrolu, vytvorili by strategický pás pozdĺž hranice.
Pred bojmi utieklo milión Ukrajincov
Väčšina utečencov uteká do Ruska, prišlo ich tam až 800-tisíc.
ŽENEVA, BRATISLAVA. Už viac ako milión Ukrajincov opustilo pre prebiehajúce boje na východnej Ukrajine svoje domovy. Z toho viac ako osemstotisíc ľudí prekročilo hranice Ruska.
Ostatní ostávajú na Ukrajine, aj keď nie všetci sa registrujú. Boja sa, že keby sa prihlásili ukrajinským úradom, museli by naverbovať do armády, píše BBC. Ďalší ostávajú u rodiny alebo priateľov.
S týmito údajmi prišiel Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. Jeho šéf Antonio Guterres varuje, že „ak sa kríza čoskoro neskončí, bude mať nielen zničujúce humanitárne dôsledky, ale získa tiež potenciál destabilizovať celý región“.
Ľudia pre bojmi utekajú väčšinou do Ruska, no OSN má informácie o utečencoch aj v Poľsku či v nemenovanej pobaltskej krajine, kam nedávno ušlo 20-tisíc Ukrajincov.
Matúš Krčmárik