Toronto 29. júna (TASR) Mladí Američania pred galantnosťou často doslova zatvárajú dvere. Podľa najnovšej štúdie, zverejnenej na internete, totiž v každodennom živote častejšie pridŕžajú dvere ženy mužom ako naopak.
"Kultúra sa zmenila a zmenili sa aj vzťahy medzi mužom a ženou, čo môžeme vnímať v každodennom kontexte," vyhlásila vedúca výskumu Dr. Janice D. Yoderová z University od Akron v štáte Ohio na výročnej konferencii Americkej psychologickej spoločnosti.
Každý fanúšik Jimmyho Stewarta či Caryho Granta vie, že neklamným znakom gentlemana je pridržanie dverí ženám. Príchod feminizmu a čoraz väčší pomer ženskej pracovnej sily však vytláčajú tento elementárny znak galantnosti do zabudnutia.
V štúdii sa tím Dr. Yoderovej zaoberal pridržaním dvier u stoviek heterosexuálnych párov a to hneď v dvoch kontextoch: na rande a v bežnej každodennej situácii.
Pri pozorovaní každodennej situácie vedci sledovali správanie univerzitných študentov a študentiek pri vstupe a odchode z neutrálneho prostredia, akým je napr. budova školy či reštaurácia s rýchlym občerstvením. Na randenie študentov sa vedci zamerali v piatok a v sobotu večer sledovali účastníkov výskumu pri vchodoch reštaurácií. Nezabudli ani na zaznamenanie faktu, či sa pozorovaná dvojica drží za ruky, čo naznačovalo romantický vzťah páru.
Výsledkom Yoderovej štúdie je, že v každodennom živote až v 55 percentách prípadov pridrží dvere žena mužovi, čo oproti štúdiám z osemdesiatych rokov predstavuje výrazný rozdiel. Pred 20 rokmi sa mladí muži prejavovali výrazne "zmätene", ak im dvere pridržala žena.
Na druhej strane, ani muži nezabúdajú na pridržanie dverí ženám najmä na rande je to samozrejmosťou v 67 percentách.
"V každodennom živote nastal posun - muži a ženy sa k sebe začali správať rovnocennejšie. Zato pri schôdzkach, kde pohlavie zúčastnených vystupuje do popredia, nenastal zatiaľ žiaden posun," konštatovala Yoderová. Staré sexistické ponímanie "gavalierstva" vymiera, na jeho miesto nastupujú rodovo neutrálnejšie prejavy slušnosti, dodala.
Pridržanie dverí je podľa feministiek príkladom "benevolentného sexizmu", upozornila Yoderová. "Ide o myšlienku, že človek robí veci, ktoré navonok vyzerajú síce veľmi slušne a príjemne, ale viaže sa k nim určité napätie. Nesú podvedomý odkaz: som stále silnejší ako ty," vysvetlila.
Pridržanie dverí žene je však v našej kultúre natoľko zaužívané, že muži i ženy ho pri rande prijímajú bez toho, aby mu prikladali zvláštny význam. Zatiaľ čo rodové roly sa v škole a zamestnaní za posledné desaťročia výrazne zmenili, pokiaľ ide o stretnutie s opačným pohlavím, zostávajú skoro nezmenené. Preto galantnosť zatiaľ nezanikla, prežíva však len na "podporných prístrojoch".
12 maj ko