Belehrad 29. júna (TASR) - Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica vo štvrtok vyhlásil, že vydanie jeho predchodcu Slobodana Miloševiča Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bolo nezákonným a protiústavným krokom.
"Dnešné vydanie bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča do Haagu nemožno považovať za zákonné a v súlade s ústavou. Mohlo by to byť interpretované ako vážne ohrozenie ústavného poriadku štátu," uviedol Koštunica.
Miloševiča vo štvrtok na základe rozhodnutia srbskej vlády odovzdali predstaviteľom ICTY, ktorý ho v máji 1999 obžaloval z vojnových zločinov spáchaných počas kosovského konfliktu.
Srbský premiér Zoran Djindjič uviedol, že "srbská vláda rozhodnutie prijala na základe článku 135 srbskej ústavy a článku 16 juhoslovanskej ústavy, aby naplnila záväzky týkajúce sa spolupráce s ICTY". Djindjič dodal, že rozhodnutie vstúpilo do platnosti okamžite.
Tomuto kroku srbskej vlády predchádzalo rozhodnutie juhoslovanského ústavného súdu, ktorý pozastavil platnosť v sobotu prijatého dekrétu zväzovej vlády o spolupráci s tribunálom. Porotcovia - vymenovaní ešte za vlády Miloševiča - rozhodnutie zdôvodnili tým, že potrebujú viac času na posúdenie ústavnosti dekrétu.
Spojené štáty medzitým vo štvrtok oznámili, že uvažujú o stiahnutí požiadaviek, ktorými doteraz podmieňovali akúkoľvek pomoc Juhoslávii. Ako v tejto súvislosti uviedol nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, vydanie Miloševiča je "významnou pozitívnou zmenou situácie".
"Ešte sme neprijali rozhodnutie týkajúce sa podmieňovania finančnej pomoci, táto udalosť však bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou vplyv na toto rozhodnutie," povedal predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí.
Predstavitelia Európskej únie (EÚ), USA, Svetovej banky a ďalších krajín a organizácií sa dnes zídu v Bruseli, aby prisľúbili finančné čiastky na obnovu Juhoslávie. Belehrad dúfa, že by mohol získať hospodársku pomoc vo výške takmer 1,3 miliardy dolárov.
Peniaze z dnešnej konferencie by mali putovať na projekty venované v prvom rade obnove infraštruktúry - ciest, telekomunikácií, vodovodných a elektrických sietí, ale aj na investície do zdravotníctva a vzdelávania.
Úspech konferencie vo veľkom závisel od účasti USA a postoj Washingtonu zasa od vydania Miloševiča do Haagu. Američania už v stredu potvrdili, že sa na konferencii zúčastnia, varovali však, že "nepodpíšu žiaden šek, kým Belehrad nesplní svoje záväzky".
Na vydanie Miloševiča do Haagu medzitým pozitívne reagoval okrem iných vysokých predstaviteľov aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorý tento krok označil za "víťazstvo zodpovednosti nad beztrestnosťou".
"Je to deň, ktorý si málokto vedel predstaviť, ale v ktorý mnohí dúfali. Je to deň, na ktorý sa bude spomínať nie v súvislosti s pomstou, ale v súvislosti so spravodlivosťou," uvádza sa v stanovisku Kofiho Annana.
1 2 sla