Belehrad 29. júna (TASR) - Dátum vydania Slobodana Miloševiča má pre jeho stúpencov symbolický význam. Srbi si totiž 28. júna pripomínajú výročie bitky na Kosovom poli z roku 1389.
Porážku tureckými vojskami si mnohí Srbi, pre ktorých má Kosovo veľký historický a náboženský význam, pripomínajú ako deň národného smútku.
Tento deň symbolicky ohraničuje aj Miloševičovu politickú kariéru. Miloševič si pri príležitosti 600. výročia bitky urobil meno ako ochranca kosovských Srbov, keď vystúpil s prejavom namiereným proti kosovským Albáncom, ktorý je považovaný za začiatok jeho politiky konfliktov.
Miloševič, bývalý stranícky funkcionár, využil mocenské vákuum, ktoré vzniklo v roku 1986 po smrti povojnového lídra Josipa Broza Tita. V roku 1986 sa stal lídrom srbských komunistov a nasledujúci rok stranu úplne ovládol. Bez ohľadu na formálnu funkciu bol ďalších 13 rokov najvplyvnejším mužom v srbskej politike.
Na začiatku vlády bol veľmi populárny a v roku 1990 sa stal prvým slobodne zvoleným srbským prezidentom. Vo funkcii bol potvrdený aj v roku 1992. Za prezidenta JZR ho parlament zvolil v roku 1997.
Jeho vládu sprevádzal rozpad bývalej Juhoslávie a dlhoročné konflikty v Chorvátsku a Bosne z rokov 1991-95.
Napriek obvineniam, že sa na Balkáne snaží vytvoriť štát všetkých Srbov, v roku 1995 prestal podporovať súkmeňovcov v Chorvátsku a Bosne a stal sa jedným zo signatárov Daytonskej mierovej dohody.
Stúpenci aj odporcovia uznávajú jeho majstrovstvo na domácej politickej scéne, vďaka ktorému sa napriek rastúcemu nesúhlasu obyvateľov Srbska - ten sa výrazne prejavil na prelome rokov 1996-97 na pouličných demonštráciách za uznanie výsledkov komunálnych volieb - dokázal tak dlho udržať pri moci.
Podľa viacerých pozorovateľov sa Miloševič v snahe posilniť svoju moc využíval aj konflikty - naposledy v Kosove, kde násilnosti proti miestnym Albáncom prinútili NATO k bombardovaniu Juhoslávie. Nálety skončili v júni 1999, keď sa juhoslovanské jednotky z provincie stiahli a Kosovo sa dostalo pod správu OSN.
Miloševičova vláda skončila začiatkom októbra 2000, keď po nekrvavom ľudovom povstaní v Belehrade, uznal víťazstvo opozície vo federálnych parlamentných a prezidentských voľbách. Od začiatku apríla bol Miloševič v belehradskom väzení kvôli podozreniam z korupcie a zneužívania moci.
3 1 ari