Haag 28. júna (TASR) - Napriek tomu, že juhoslovanský exprezident Slobodan Miloševič sa zo všetkých síl vzpieral vydaniu pred tribunál OSN pre vojnové zločiny, po takmer troch mesiacoch, strávených v belehradskej cele bez okien a so štyrmi holými stenami, bude pobyt v haagskom väzení pokrokom v otázke komfortu.
Jeho novým domovom bude pohodlná izba so sprchovacím kútom, kávovarom a televíziou s ponukou širokej škály satelitných kanálov, vrátane balkánskych.
"Nie je to päťhviezdičkový luxus. Je to ale vyšetrovacie stredisko, nie väzenie. Títo ľudia sú nevinní, kým nie je dokázaný opak. Niektorí z nich tu boli dosť dlhý čas, takže sa snažíme obmedziť rušivé vplyvy," opísal podmienky zadržiavaných hovorca Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Jim Landale.
Takmer všetci obvinení z bývalej Juhoslávie sú umiestnení v špeciálne pre tento účel vybudovanom stredisku v priestoroch existujúceho holandského väzenia.
Väzenský komplex Scheveningen je vzdialený asi dva kilometre od budovy súdu. Hlavný blok má tri poschodia po 12 celách. Po tom, čo sa počet zadržaných začal zvyšovať, ICTY požiadal o poskytnutie osobitného pozemku.
Denný rituál internovaných sa začína raňajkami podávanými pred tým, ako sa o 08.30 h otvoria dvere ciel. S výnimkou dvoch hodinových prestávok - na podávanie jedla a výmenu stráží - sa zadržiavaní môžu 12 hodín denne voľne pohybovať po priestoroch väzenia.
Ako všetci politickí a vojenskí predstavitelia v Scheveningene, Miloševič dostane denné vreckové päť guldenov (asi dva doláre), za ktoré môže nakupovať v miestnom obchode. Napriek tomu, že v ponuke sú aj potraviny a cigarety, najžiadanejším artiklom sú telefónne karty.
Zadržiavaní majú k dispozícii fitnescentrum a kuchynku. Každý deň môžu na čerstvom vzduchu stráviť hodinu na dvore, športovejšie založení môžu hrať volejbal, tenis, alebo futbal v športovej hale hlavného väzenia.
Medzi staršími pánmi sú populárne šípky a stolný tenis. Stolnotenisovým šampiónom je bývalý bosnianskosrbský generál Radislav Krstič.
Kto aktívnemu pohybu neholduje, môže sa venovať umeniu alebo remeselníckym prácam, využívať služby miestnej knižnice, alebo sa prihlásiť do jazykového kurzu. Najžiadanejším je kurz angličtiny, hlavného pojednávacieho jazyka ICTY.
Zadržiavaní sa najviac sťažujú na dlhý čas, ktorý musia vo väzení stráviť pred otvorením procesu. ICTY na tieto výhrady zareagoval tým, že niektorých podozrivých počas príprav na proces prepustil. Toto opatrenie sa týka len tých, čo sa tribunálu dobrovoľne vzdali.
Predstavitelia súperiacich strán z balkánskych konfliktov nie sú oddeľovaní podľa etnického pôvodu a voľne sa stretávajú na chodbách väzenia. Väčšinu osadenstva tvoria Srbi, sú medzi nimi aj Chorváti a bosnianski Moslimovia. Zámerne bolo oddelených len niekoľko osôb čeliacich rovnakej žalobe.