Iránska ľudskoprávna aktivistka Nasrín Sotúdehová sa po štyroch rokoch zákazu môže znova vrátiť k práci advokátky.
TEHERÁN. Známa iránska ľudskoprávna aktivistka Nasrín Sotúdehová sa po štyroch rokoch zákazu môže znova vrátiť k práci advokátky.
Informoval o tom v nedeľu iránsky spravodajský portál Džaras s odvolaním sa na rozhodnutie súdu v Teheráne, ktorý v prípade 51-ročnej advokátky zrušil súdny zákaz na výkon advokátskej profesie.
Správu internetového portálu potvrdil aj Sotúdehovej manžel, Rezá Chandan.
Tvrdé tresty
Iránske súdy Sotúdehovú v januári 2011 odsúdili na 11 rokov väzenia za údajné šírenie protištátnej propagandy a označili ju za osobu ohrozujúcu národnú bezpečnosť.
Súčasťou verdiktu bol aj súdny zákaz 20 rokov vykonávať advokátku prax a na rovnaký čas opustiť krajinu.
Trest odňatia slobody jej neskôr znížili na šesť rokov, zákaz venovať sa advokácii bol znížený na desať rokov.
Jej zatknutie a súdny verdikt vyvolali vo svete vlnu protestov ľudskoprávnych aktivistov i profesijných organizácií, ako aj demokratických štátov a ich inštitúcií, ktoré vyzývali na Sotúdehovej prepustenie.
Sotúdehová sa v roku 2012 stala nositeľkou Sacharovovej ceny.
Na slobodu sa dostala vlani v septembri, keď nový iránsky prezident Hasan Rúhání nariadil prepustiť väznených disidentov, vrátane lídra opozície a bývalého námestníka ministra zahraničných vecí Mohsena Amínzádeha.
Došlo k tomu len niekoľko dní pred tým, ako Rúhání predniesol prejav v OSN. Príčinu predčasného prepustenia disidentov iránske vedenie nevysvetlilo.