BRUSEL. Novým stálym predsedom Európskej rady sa po Hermanovi Von Rompuyovi podľa očakávaní stane poľský premiér Donald Tusk.Porošenko sa dohodol s Úniou na ďalších prípadných sankciách
Európsku diplomaciu preberie po britskej diplomatke Catherine Ashtonovej talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogheriniová.
Na vrcholných postoch v Európskej únii sa dohodli európski lídri na sobotňajšom summite v Bruseli.
Španielsky minister financií Luis de Guindos má podporu viacerých krajín eurozóny, aby vystriedal Holanďana Jeröna Dijsselblöma vo funkcii predsedu Euroskupiny.
O jeho poste definitívne rozhodnú ministri financií eurozóny na budúci rok.
Poľsko v eurozóne, Británia v Únii
Podľa Tuska jeho nominácia znamená, že budúcnosť Poľska je v eurozóne.
Vyhlásil, že podľa jeho premiérskej skúsenosti je možné skombinovať fiškálnu disciplínu a hospodársky rast.
Prisľúbil tiež riešenie obáv Británie, ktorej premiér David Cameron chce v roku 2017 zorganizovať referendum o zotrvaní svojej krajiny v Únii.
"Žiadny rozumný človek si nedokáže predstaviť Úniu bez Británie," dodal Tusk, ktorý začne na novom poste pôsobiť od 1. decembra.
O jeho nástupcovi na poste predsedu poľskej vlády budú hovoriť na budúci týždeň.
Spomína sa najmä minister zahraničných vecí Radek Sikorski, ktorý sa uchádzal o post šéfa diplomacie Únie.
Únia dala Rusku týždňové ultimátum, hrozí ďalšími sankciami
Dohodli ďalší postup voči Rusku
Lídri na mimoriadnom summite v Bruseli hovorili aj o ukrajinskej kríze. Vyžiadali si návrh nových sankcií, ktoré by v prípade negatívneho vývoja uplatnili voči Rusku.
Podľa budúcej šéfky európskej diplomacie Mogheriniovej si musí Únia nechať otvorenú cestu k diplomatickému riešeniu.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po príchode na stretnutie vyhlásil, že je chybné domnievať sa, že politika sankcií voči Rusku je úspešná, a že jej pokračovanie vyrieši konflikt.
"Záujmom Maďarska je mier," zdôraznil.
Lídri by mali podľa Reuters tiež oznámiť mimoriadny summit o krokoch na ďalšiu podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti v Únii.
Na základe návrhu Talianska a lídrov sociálnodemokratických strán vo vládach členských krajín by sa mal konať začiatkom októbra v Ríme.
Ekonomický summit bude v októbri
V októbri sa zídu európski lídri zídu v Ríme na ekonomickom summite zameranom na rastovú politiku.
Nemecko naznačilo tento týždeň zmiernenie svojej opozície voči výzvam Talianska a Francúzska, aby Únia uvoľnila reštrikcie a umožnila stimulovať rast vládnymi výdavkami.
Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil, že krajiny musia investovať, aby podporili rast ekonomiky.
Premiér Robert Fico sa ešte pred summitom stretol v Paríži s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom. V Bruseli potom hovoril s partnermi z V4.
Slovensko nominovalo za člena Európskej komisie súčasného podpredsedu Komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroša Šefčoviča.
Profil Donalda Tuska
Donald Franciszek Tusk má 57 rokov. Narodil sa v severopoľskom prístavnom meste Gdansk, rodisku protikomunistického hnutia Solidarita.
Začiatkom 80. rokov úspešne ukončil štúdiá na Gdanskej univerzite v odbore história.
Ešte počas svojich študentských čias sa stal členom Solidarity vedenej neskorším poľským prezidentom a laureátom Nobelovej ceny mieru Lechom Walesom.
Do pádu komunizmu sa aktívne zapájal do disidentských akcií a pôsobil ako novinár, pre svoje aktivity sa však nemohol zamestnať v štátnej sfére.
Po páde komunizmu sformoval liberálnu stranu a v roku 1991 sa stal poslancom poľského parlamentu, no v predčasných voľbách o dva roky neskôr jeho strana prepadla.
Tusk si to vynahradil v roku 1997, keď sa po voľbách stal členom hornej komory parlamentu a následne jej podpredsedom.
Po porážkach premiérom
V roku 2001 spoluzaložil Občiansku platformu (PO) a jeho strana sa stala najsilnejšou opozičnou silou v dolnej komore, ktorej sa stal podpredsedom.
O dva roky neskôr sa Tusk dostal do čela PO a v roku 2005 ho strana vybrala za kandidáta na post prezidenta. V druhom kole hlasovania ho však porazil Lech Kaczynski, ktorý neskôr tragicky prišiel o život.
Po voľbách v tom istom roku sa k moci dostalo aj Lechovo dvojča Jaroslaw, ktorého Právo a Spravodlivosť (PiS) porazilo Tuskovu Občiansku platformu.
Kaczynského nestabilná vláda však po dvoch rokoch padla a voľby v roku 2007 jasne vyhrala PO.
Tusk sa tak stal prvýkrát poľským premiérom. Svoju líderskú pozíciu na poľskej politickej scéne potvrdila Tuskova strana aj vo voľbách v roku 2011.
Zlepšil vzťahy s Nemeckom a Ruskom
Tusk počas svojho pôsobenia na čele krajiny zlepšil vzťahy s Ruskom a Nemeckom, ktoré naštrbil jeho predchodca, konzervatívec Kaczynski.
Jeho prvé funkčné obdobie však bolo poznačené hádkami s jeho bratom Lechom, s ktorým sa nevedeli dohodnúť napríklad ani na tom, kto bude chodiť na summity lídrov Únie.
Napätie vystupňoval ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy, ktorú Kaczynski nakoniec pod nátlakom podpísal ako predposledný prezident v Únii.
Jeho druhá vláda dvakrát za tri roky fungovania požiadala parlament o dôveru a získala ju. Tusk však funkcie zbavil viacerých vplyvných ministrov.
Jeho kabinet prekonal aj júnový škandál so zverejnenými odpočúvaniami, v ktorých sa hovorilo o citlivých témach.
Jeho vláda však stále otáľa s prijatím eura a v tejto súvislosti sa objavilo už viacero termínov a spôsobov prijatia spoločnej európskej meny.
Donald Tusk, zástanca voľného trhu, liberálnych hodnôt a silnej euroatlantickej integrácie, je ženatý a má dve deti.
sita