Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Manuel Valls je na čele francúzskej vlády len od začiatku apríla, no napriek tomu prišiel v pondelok ráno do Elyzejského paláca za prezidentom s jasnou požiadavkou. „Buď odíde minister hospodárstva, alebo ja. Ak odmietnete, odchádzam,“ povedal podľa Le Parisien Francoisovi Hollandovi.
Hollande, ktorý má podľa francúzskeho ústavného systému väčšie právomoci ako premiér, Vallsovi vyhovel. Prijal rezignáciu vlády a nariadil mu, aby hneď na druhý deň zostavil novú. Bude to už tretí kabinet v tomto roku.
Fakty
Francúzsk v kríze
Francúzska ekonomika už šesť mesiacov za sebou nerastie. Odhad rastu na celý rok znížili z jedného percenta na polovicu.
Nezamestnanosť dosiahla jedenásť percent, bez práce je rekordných 3,4 milióna ľudí v produktívnom veku.
Hollanda podporuje len 17 percent Francúzov.
Šetrenie sa nekončí
Dôvod ďalšej politickej krízy vládnutia nepopulárneho prezidenta je paradoxný. Aj keď Hollande v kampani sľuboval koniec šetrenia, dvaja ministri sa ozvali s názorom, že Vallsova vláda príliš šetrí, čím ešte prehlbuje ekonomické problémy krajiny.
Francúzska ekonomika nerastie, centrálna banka musela v lete znížiť plánovaný rast na tento rok z jedného percenta na polovicu. Nezamestnanosť dosahuje rekordných jedenásť percent.
Odpoveďou na to mal byť trojročný takzvaný pakt zodpovednosti, ktorý mal dostať rozpočtový deficit pod tri percentá HDP, ako to žiada Európska únia.
Zavádzať ho mal práve Valls, ktorého medzi socialistami považujú za stredového politika a prirovnávajú ho k Tonymu Blairovi.
Pakt sľubuje daňové úľavy za 40 miliárd eur výmenou za záväzok, že spoločnosti vytvoria v najbližších troch rokoch pol milióna pracovných miest.
Náklady na tento projekt chce Hollande pokryť úsporami na štátnych výdavkoch. Hovorí sa najmä o prepúšťaní v štátnej správe.
Proti týmto plánom sa cez víkend v rozhovore pre Le Monde postavil minister hospodárstva Arnaud Montebourg, podporil ho aj šéf rezortu školstva Benoit Hamon.
Montebourg si myslí, že peniaze by nemali ísť veľkým firmám, ale na zníženie dane z pridanej hodnoty, aby sa zvýšila kúpyschopnosť Francúzov.
„Našou prioritou musí byť prebiehajúca kríza a dogmatické znižovanie deficitu musí byť až na druhom mieste,“ vyhlásil Montebourg.
Pomáha Le Penovej?
Kritizoval aj Nemcov, ktorým už v minulosti vyčítal zatvorenie francúzskych podnikov. „Musíme zvýšiť hlas. Nemecko je uväznené v pasci úspor, ktoré prenáša na celú Európu,“ povedal.
Dodal, že Paríž sa už nemôže nechať ovládať z Berlína. Aj keď oficiálny dôvod rezignácie premiéra Elyzejský palác neprezradil, uviedol len, že Vallsa požiadal, aby vytvoril novú vládu, ktorá bude „pokračovať v trende, ktorý nastolil“.
V praxi to znamená, že Montebourg a Hamon už v novej vláde nebudú, zrejme ani ďalší dvaja ministri, ktorí im vyslovili viac či menej priamu podporu.
Ukazuje to, že socialisti ani zďaleka nie sú v ekonomických otázkach jednotní. Hollandovi hrozí, že bude musieť hľadať podporu aj medzi pravicovou opozíciou.
Alebo môže rozpustiť parlament, na čo ho vyzýva najmä krajne pravicový Národný front Marine Le Penovej. Tá by po úspechu vo voľbách do Európskeho parlamentu mohla dominovať aj na domácej pôde.
„Táto kríza je pokračovaním rozpadu politiky Francoisa Hollanda. Sme blízko, bližšie než kedykoľvek predtým k rozpusteniu parlamentu, po čom voláme už niekoľko týždňov,“ vyhlásila pre Le Figaro.
Aj Montebourg v rozhovore varoval, že toto „šialenstvo“, teda škrtanie výdavkov, pomôže len extrémnym stranám, ktoré chcú zničiť Európu.