Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Všetky témy, o ktorých sa bude hovoriť, sa budú priamo alebo nepriamo týkať Ruska.
Rusko však na septembrový summit Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Walese, na ktorom sa zúčastní vyše 60 krajín, nepríde. Nedostalo pozvánku.
Moskva s tým vraj rátala, napísal k tomu denník Kommersant, keď už v apríli NATO v reakcii na protiprávne pripojenie ukrajinského Krymu k Rusku ukončilo s Moskvou spoluprácu.
„Na rade je NATO, my sa doprosovať nebudeme,“ povedal denníku nemenovaný ruský diplomat.
Štít proti Rusku
Na programe summitu je päť tém: kolektívna bezpečnosť, výdavky na bezpečnosť, vzťahy s Ruskom, rozširovanie aliancie a stiahnutie jednotiek z Afganistanu.
O všetkých sa bude diskutovať na pozadí najvážnejšieho konfliktu od skončenia studenej vojny, ktorý dostal Rusko do medzinárodnej izolácie.
Štyri krajiny, pobaltské štáty a Poľsko s podporou Američanov opakujú, že sa cítia po ruskej intervencii na Ukrajine ohrozené a žiadajú, aby bol protiraketový štít namierený nielen na Blízky východ, ale aj proti Rusku.
Väčšina štátov, predovšetkým Nemecko, zase varujú, že netreba provokovať Rusko.
Zvlášť, keď aliancia roky Rusko ubezpečovala, že raketový štít nebude namierený proti nemu.
Porošenko príde
Rusko na summite aliancie nebude, ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorého krajina tiež nie je členom NATO, je pozvaný na prvý deň vrcholnej schôdzky.
So šéfom NATO Andersom Foghom Rasmussenom majú hovoriť o modernizácii ukrajinskej armády a rozšírení spolupráce s alianciou.
Rusi trpezlivo čakajú, až Rasmussena na čele aliancie vystrieda v októbri umiernenejší bývalý nórsky premiér Jens Stoltenberg, od ktorého čakajú zlepšenie vzájomných vzťahov.
„Súčasný generálny tajomník v poslednom čase v Moskve nič iné než podráždenie nevyvoláva,“ napísal denník Kommersant k Rasmussenovi.