KYJEV, PRAHA. Už v júni po svojom vymenovaní za prezidenta Ukrajiny vydal Petro Porošenko príkaz okamžite zastaviť všetky dodávky zbraní do Ruska.
Ukrajina bola kľúčovým výrobcom niekoľkých dôležitých častí ruských zbraní.
Podľa denníka Washington Post však napriek tomu niektoré súčiastky Ukrajinci do Ruska stále vyvážajú.
Ide vraj predovšetkým o súčiastky motorov určených pre vojenské krížniky, navádzacie systémy pre tanky, družice informujúce o raketovom napadnutí a vybrané súčasti ťažkých jadrových rakiet.
Zbrane pre agresora
Práve Ukrajinci vyvinuli medzikontinentálnu balistickú strelu SS-18 „Satan“. Ročný obrat ukrajinských zbrojoviek obchodujúcich s Ruskom činí až miliardu dolárov.
Absurdné na tejto situácii je predovšetkým to, že Kyjev označuje Rusko za agresora a o ruskom vojenskom zapojení na východnej Ukrajine nepochybuje ani Európska únia a Spojené štáty.
Je teda teoreticky možné, že proruskí separatisti strieľajú na ukrajinských vojakov zo zbraní čiastočne vyrobených v ukrajinských podnikoch, predovšetkým v Charkove a Mariupoli. Tieto mestá pritom plne kontroluje Kyjev.
Zato napríklad továreň na výrobu leteckých motorov Sič pre ruské vojenské vrtuľníky, kde pracuje 27-tisíc ľudí, sa nachádza v meste Snežnoje v Doneckej oblasti, kde sa v posledných týždňoch odohrávajú ťažké boje.
Miestne obyvateľstvo vrátane robotníkov továrne je výrazne prorusky orientované a zákaz vývozu produkcie do Ruska vnímajú krajne negatívne, nielen z ideologických, ale aj z ekonomických dôvodov.
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7344749" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]To je čo za politiku, akože trochu sme vo vojne, ale trochu aj nie?[/content]
Skrachovali by sme
Príkaz Porošenka otvorene ignorujú, pretože by údajne „v oblasti všetko skrachovalo“.
„Závisíme od Ruska. Kyjev sa domnieva, že národné záujmy sú dôležitejšie než ekonomika. Nech sa prídu porozprávať s ľuďmi, ktorí zostali bez práce,“ vyhlásil nedávno hovorca firmy Anatolij Malyš.
Ukrajina patrí medzi desiatku najväčších exportérov zbraní na svete, 70 percent jej produkcie do tohto roka smerovalo do Ruska.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu