KYJEV, BRATISLAVA. Ruský konvoj s humanitárnou pomocou pre obyvateľov zničeného Luhanska a Donecka vyštartoval z Moskvy pred týždňom a stále na východ Ukrajiny nedorazil.
Ľudia v Luhansku sú už osemnásť dní bez tečúcej vody, elektriny a telefonického spojenia. Dochádzajú im základné potraviny i lieky.
Namiesto humanitárnej pomoci prišiel v stredu do Luhanska podľa ukrajinských zdrojov, ktoré sa odvolávajú na očitých svedkov, iný konvoj.
Išlo o 150 ruských bojových vozidiel, ktoré sprevádzalo 1200 ozbrojencov. Mali tam byť aj ťahače s raketovým systémom Grad.
Rusko pomoc popiera
O konvoji povedal serveru Cenzor veliteľ ukrajinských bojových operácií v Luhansku Igor Vorončenko.
Tvrdí, že kolóna je ruská a ozbrojenci majú ruské uniformy bez označenia hodnosti. Konvoj sa údajne na ukrajinské územie dostal pred troma dňami.
Rusko dodávky zbraní a posíl pre separatistov popiera. Vodca doneckých rebelov Alexander Zacharčenko vyhlásil, že je to bojová korisť, ktorú separatisti zhabali v ukrajinských armádnych skladoch.
Posily by separatistom dorazili v čase, keď sa ukrajinská armáda snaží získať späť oblasti na východe krajiny. Kyjev hovorí o dvoch týždňoch, ktoré môžu byť rozhodujúce pre ukončenie vojny.
O druhé najväčšie mesto Luhansk sa tvrdo bojuje priamo v uliciach. Utiecť sa z neho nedá. Naposledy zasiahli rakety aj konvoj s utečencami a zabili pritom najmenej sedemnásť ľudí, hlavne žien a detí.
Z Luhanska večer hlásili aj zostrelenie ukrajinského bojového lietadla Su-25. Podľa Reuters zatiaľ nie je známe, či sa piloti stihli katapultovať.
Vyše tridsať mŕtvych civilistov si vyžiadali aj najnovšie zrážky v Donecku.
Ukrajinské úrady prepustili vyše 2700 policajtov v Doneckej a Luhanskej oblasti, ktorí odmietali plniť rozkazy. Ďalšie stovky odišli na vlastnú žiadosť.
V Ilovajsku prišiel o život aj Ukrajinec amerického pôvodu. Bojoval v prápore Donbas, do ktorého vstúpil v apríli.
Muž s krycím menom Franko žil na východe Ukrajiny desať rokov a ukrajinské občianstvo získal ešte predtým, ako vstúpil do radov provládnych síl.
Od začiatku bojov medzi armádou a separatistami zahynulo na východe Ukrajiny podľa OSN viac ako 2100 ľudí a 285-tisíc opustilo svoje domovy.
Veľké ekonomické škody
Ukrajina pripúšťa, že konflikt výrazne škodí jej ekonomike a brzdí ju v potrebných reformách. „Každý deň strácame ekonomický potenciál,“ povedal podľa AFP premiér Arsenij Jaceňuk.
Separatisti podľa neho úmyselne ničia bane, železnice, mosty a elektrárne, aby Ukrajinu na niekoľko rokov oslabili ekonomicky.
Stupňujú sa preto aj diplomatické aktivity.
Prvý raz od konca júna sa v utorok v Minsku osobne stretnú ruský a ukrajinský prezident Vladimir Putina a Petro Porošenko, aby aj so separatistami a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou hľadali riešenie niekoľko mesiacov trvajúcej ukrajinskej krízy.
Bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa snaží o neutrálnu pozíciu v konflikte jeho dvoch susedov, o sprostredkovanie stretnutia požiadal prezident Porošenko.
V sobotu zase do Kyjeva príde na návštevu nemecká kancelárka Angela Merkelová, aby podporila Kyjev pri riešení krízy.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu