Poprava reportéra je odvetou za americké letecké útoky v Iraku, hovorí na videu muž s britským prízvukom.Brutálnejšiu armádu než Islamský štát nezažili
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BAGDAD, BRATISLAVA. Posledný článok Jamesa Foleyho pre portál Global Post bol o obyvateľoch sýrskeho Aleppa, ktorí boli frustrovaní z prebiehajúcej občianskej vojny v krajine.
Potom smeroval k tureckej hranici, keď ho zastavila skupina ozbrojených mužov.
Odvtedy sa o ňom nič nevedelo, Foley zmizol v roku 2012. Nepomohla ani kampaň za jeho prepustenie, ktorá má na Facebooku dvanásťtisíc fanúšikov.
„Už nebojujete proti povstalcom, sme islamská armáda,“ hovorí muž na videu, v ktorom sa po takmer dvoch rokoch zjavil Foley.
Krátko po týchto slovách mu zotnú hlavu, ďalší záber ukazuje už len telo amerického novinára.
Posledný klinec
Popravení novinári
Farzad Barzoft – britského novinára s iránskymi koreňmi popravil v roku 1990 iracký režim Saddáma Husajna. Vraj bol špiónom Izraela.
Ghislaine Dupontová, Claude Verlon – francúzskych novinárov uniesli a popravili radikáli v roku 2013 počas bojov v Mali.
Daniel Pearl – novinára Wall Street Journalu uniesli v Pakistane v roku 2002. Po deviatich dňoch ho podrezali, jeho telo rozrezali. Na videu s popravou žiadali miestni islamisti prepustenie väzňov na Guantáname.
Video, ktorým islamisti dokazujú svoju silu a priťahujú pozornosť, sa na internete objavilo deň po tom, ako americký prezident Barack
Obama pochválil svoju armádu za nálety, ktoré bojovníkov z Islamského štátu v Iraku a Sýrii (ISIS) vytlačili od najväčšej irackej vodnej nádrže. Islamisti majú podľa videa na svedomí aj Foleyho smrť.
Foley na záberoch číta text, v ktorom odsudzuje americké útoky. Tie vraj boli „posledným klincom do jeho rakvy“.
„Želám si, aby som mal nádej na prepustenie a aby som zas videl rodinu. Ale táto loď už odplávala,“ hovorí.
Americká vláda v stredu večer potvrdila autentickosť záznamu. Biely dom ešte predtým vyhlásil, že je „šokovaný brutálnou smrťou nevinného Američana“.
Pravosť videa potvrdila aj Foleyho rodina.
„Nikdy sme neboli viac hrdí na nášho syna a brata Jima. Venoval svoj život tomu, aby odhalil utrpenie Sýrčanov,“ uviedla rodina vo vyhlásení, ktoré zverejnila na Facebooku.
Videl pád Kaddáfího
Foley mal 40 rokov a vojnovým reportérom bol už dlho.
Písal z Afganistanu, v roku 2011 bol aj pri občianskej vojne v Líbyi, kde ho na 44 dní zadržala armáda vtedajšieho diktátora Muammara Kaddáfího.
Neodradilo ho to od toho, aby sa do krajiny vrátil a bol aj pri jeho páde.
„Lákajú ma konflikty a možnosť povedať nevypovedané príbehy. Je tam extrémne násilie, ale zároveň aj snaha opísať ľudí takých, akí sú. Myslím, že práve toto je na mojej práci také inšpirujúce,“ povedal v roku 2012 pre BBC.
Foley nemusí byť posledný popravený novinár. Priamo vo videu islamisti ukazujú muža, ktorého označujú za ďalšieho amerického reportéra Stevena Sotloffa, ktorého uniesli pred rokom na severe Sýrie.
Extrémisti zadržiavajú asi tridsať novinárov, z toho polovicu západných.
Muž s britským prízvukom
„V posledných 635 dňoch sme prežívali rovnaké nočné mory ako Foleyovci, súcitíme s nimi,“ povedali pre Wall Street Journal rodičia Austina Tycea, ďalšieho uneseného amerického novinára.
Obavy vyvoláva aj fakt, že islamista na videu hovoril po anglicky s britským prízvukom. Okrem iného tvrdí, že moslimský kalifát, ktorý islamisti vyhlásili na dobytých územiach v Sýrii a Líbyi, podporujú moslimovia na celom svete.
Naznačuje to, že v ISIS môžu mať veľký vplyv aj džihádisti, ktorí na Blízky východ odišli zo západných krajín.
„Aj toto je jeden z dôvodov, prečo táto organizácia predstavuje priamu hrozbu pre britskú národnú bezpečnosť,“ povedal k videu pre BBC britský minister zahraničných vecí Philip Hammond.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu