KYJEV, BRATISLAVA. Na východe Ukrajiny v utorok zadržali slovenského občana srbského pôvodu. Tak o tom informoval poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko.
Na strane separatistov obsluhoval mínomet. Ministerstvo zahraničných vecí do uzávierky nepotvrdilo, či ide naozaj o slovenského občana.
Muža so slovenským pasom na meno Miroslav Roháč s trvalým pobytom v Banskej Bystrici chytili počas bojov o železničné depo v Ilovajsku, 50 kilometrov od Donecka, uviedol Heraščenko.
Z presvedčenia
Separatista podľa pečiatky z pasu prišiel na Ukrajinu 3. júla. Heraščenko tvrdí, že nie ako žoldnier, ale z presvedčenia.
Médiá najskôr informovali, že ide o bývalého vojaka, redaktorka Markízy ho však našla na Slovensku.
Pravdepodobne tak išlo o menovca, v Banskej Bystrici sú podľa telefónneho zoznamu ďalší dvaja Miroslavovia Roháčovia.
Ide o prvý prípad, keď bolo dokladmi potvrdené zadržanie občana z krajiny Únie, bojujúceho na strane teroristov. „Rozsah jeho viny určí súd,“ dodal poradca.
Zatiaľ nie je jasné, či ho budú súdiť na Ukrajine, alebo na Slovensku a ani aký trest dostane.
Môžu ho súdiť napríklad za službu v cudzej armáde, kde by mu hrozilo až osemročné väzenie alebo aj za terorizmus s prís-nejším trestom.

Prehľad nemajú
Ministerstvo zahraničných vecí ani obrany nevedeli odhadnúť, koľko Slovákov môže byť neoficiálne zapojených do vojenských konfliktov v zahraničí.
Slovenských cestovateľov do rizikových oblastí sleduje napríklad SIS.
„Pre príslušných príjemcov pripravujeme spravodajské informácie. Ku konkrétnym prípadom sa však nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca SIS Branislav Zvara.
Bývalý vojenský spravodajca Vladimír Suchodolinský tvrdí, že takéto informácie prenikajú, iba keď sú nejaké problémy alebo niekoho zadržia.
Vojak chcel k Čečenom
Suchodolinský si spomína na prípad, keď sa pred viac ako deviatimi rokmi chcel bývalý slovenský vojak pridať k Čečenom na Kaukaze.
Suchodolinský vtedy vo vojenských diplomatických službách overoval jeho totožnosť.
Viacero Slovákov išlo v minulosti bojovať aj na Balkán. „Konflikt v bývalej Juhoslávii od začiatku 90. rokov vyprodukoval obrovské množstvo ľudí, ktorí dlhodobo bojovali, majú skúsenosti, ale bez práce sa túlajú Európou.“
Vraví, že často majú problém začleniť sa späť do bežného života a nechávajú sa preto najímať za peniaze pri rôznych konfliktoch. V Európe ich podľa neho môže byť niekoľko stoviek.
Z cudzincov bojujú Čečeni aj Srbi
Cudzinci bojujú na strane rebelov aj ukrajinskej armády.
KYJEV, PRAHA. Na východe Ukrajiny bojuje 51-tisíc Ukrajincov, z veľkej časti dobrovoľníkov. Separatistov je teraz zhruba 25-tisíc. Aj na strane rebelov bojujú hlavne dobrovoľníci.
Okrem miestnych sa na východnú Ukrajinu vydali vo veľkom počte dobrovoľníci z najrôznejších častí Ruska vrátane Čečenska.
Na rozdiel od tých ukrajinských majú na to, aby riskovali svoje životy, materiálnu motiváciu - sú veľmi slušne platení.
Podľa Deutsche Welle na strane separatistov bojuje až 250 Srbov, z ktorých majú mnohí pasy Európskej únie. Srbi však bojujú aj na strane ukrajinských dobrovoľníkov.
Petra Procházková
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu