WASHINGTON. Kurdským milíciám sa podarilo obnoviť úplnú kontrolu nad najväčšou irackou priehradou pri Mósule, ktorú pred necelými dvoma týždňami ovládli islamisti.
Ich slová potvrdil aj americký prezident Barack Obama, ktorý to označil za "veľký krok vpred" a dôkaz, že kurdské a iracké sily s americkou vzdušnou podporou dokážu postupovať spoločne.
Ide o prvé väčšie víťazstvo kurdských a irackých síl v boji proti islamistom, ktorí ovládli rozsiahle oblasti severného a západného Iraku.

Musia odstrániť nálože
Jednotky kurdskej domobrany péšmarga kontrolujú celú Mósulskú priehradu i jej okolie.
V dvojdňových prudkých bojoch Kurdov podporovalo americké i iracké letectvo. Po ústupe islamistov odstránili z priehrady minimálne množstvo náloží.
Islamisti obsadili elektráreň 7. augusta, čo vyvolalo obavy z možnosti zaplavenia miest, alebo ich odrezania od dodávok vody a elektriny.
Priehrada leží na rieke Tigris, asi 50 kilometrov od druhého najväčšieho irackého mesta Mósul, ktoré už od júna ovládajú povstalci.
Vyhrážajú sa USA
Obama medzitým vyzval dezignovaného irackého premiéra Hajdára Abádího, aby novú vládu vytvoril zo zástupcov všetkých národnostných menšín.
Na irackých politikov apeloval, aby sa neuchýlili opäť k sporom, ktoré rozdelili krajinu.
Militanti zverejnili video, v ktorom varujú Spojené štáty, že budú útočiť na Američanov "na akomkoľvek mieste" sveta v prípade, že nálety zasiahnu ich bojovníkov.
Ide o prvú vyhrážku svojho druhu, keďže Islamský štát sa doteraz zameriaval na obsadzovaní nových území v Iraku a Sýrii.
Bývalý viceprezident: Nálety krízu nevyriešia
Bývalý iracký viceprezident Tárik Hášimí, žijúci v exile, vyjadril v pondelok presvedčenie, že americké nálety nemôžu vyriešiť súčasnú kritickú situáciu v Iraku.
"Spojené štáty sumarizujú celú dilemu do útokov voči Islamskému štátu. Toto však neukončí irackú otázku," povedal Hášimí počas rozhovoru pre agentúru Reuters v Istanbule.
Podľa jeho slov je potrebné bojovať aj proti extrémistom z radov väčšinových šiitov a otvoriť väčší priestor v politike pre sunnitskú menšinu.
Do politického života treba podľa Hášímího integrovať aj predstaviteľov bývalej vládnej, prevažne sunnitskej strany Baas.
Tárik Hášimí, svojho času jeden z najprominentnejších sunnitských politikov v Iraku, bol v roku 2012 odsúdený v neprítomnosti na smrť za údajný terorizmus. Hášimí považuje proces za politicky motivovaný a v súčasnosti žije v tureckom exile.