viedol, že Praha robí všetko, čo je v jej silách pre čo najskoršie vyslobodenie obidvoch Čechov, zatknutých 12. januára.
Podľa Havla nádeje na prepustenie českých občanov o niečo vzrástli po tom, ako bol na Kubu oficiálne pozvaný predseda českého Senátu Petr Pithart. Táto pozvánka je prvým signálom ochoty Havany rokovať o ďalšom osude I. Pilipa a J. Bubeníka. "Počas komunistického režimu aj mňa obviňovali z ilegálnej spolupráce s Washingtonom a preto som na podobné obvinenia mimoriadne citlivý. Pokladám si za povinnosť zaujímať sa o dodržiavanie ľudských práv a rešpektovanie základných občianskych slobôd vo všetkých krajinách sveta. Medzinárodné spoločenstvo by podľa môjho názoru malo byť solidárne s osobami, prenasledovanými za ich politické presvedčenie," zdôraznil Václav Havel, ktorý počas komunistického režimu v bývalej ČSSR strávil vo väzeniach päť rokov za "protištátnu" činnosť v rámci občianskeho hnutia Charta 77.
Predseda českého Senátu Petr Pithart sa dnes v Havane stretol s vysokopostavenými kubánskymi štátnymi úradníkmi, ktorých sa snažil presvedčiť o potrebe prepustenia na slobodu väznených českých občanov. Podľa bližšie nešpecifikovaného diplomatického zdroja rokoval o chúlostivom prípade s predstaviteľmi kubánskeho Národného zhromaždenia (parlamentu). Predseda českého Senátu by sa počas svojho pobytu na území komunistickej ostrovnej krajiny v Karibskom mori chcel stretnúť aj s kubánskym prezidentom Fidelom Castrom. Pithart, ktorý svoju cestu do Karibskej oblasti koordinoval s českým ministerstvom zahraničných vecí, odcestoval na základe osobného pozvania vodcu permanentnej kubánskej revolúcie. Termín jeho prijatia Fidelom Castrom je však zatiaľ neznámy.
Kubánska polícia zatkla poslanca Pilipa a bývalého študentského lídra z roku 1989 Jana Bubeníka ešte 12. januára a v uplynulých dňoch vyšetrovateľ oboch obvinil zo špionáže v prospech USA a z prípravy povstania proti komunistickému režimu Kuby.