FERGUSON. Policajný šéf na predmestí amerického St. Louis v piatok oznámil totožnosť policajta, ktorý zastrelil neozbrojeného černošského tínedžera a ktorého čin vyvolal niekoľkodňové rozvášnené protesty ľudí.
Policajný šéf tiež zverejnil dokumenty, podľa ktorých bol tínedžer zabitý po lúpeži, pri ktorej údajne ukradol škatuľu cigár za 48,99 dolára. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Policajný šéf prevažne černošského predmestia Ferguson, Thomas Jackson, zverejnil niekoľko policajných správ a dokumentov na tlačovej konferencii.
Oznámil, že meno strieľajúceho policajta je Darren Wilson a príslušník je na administratívnej dovolenke od 9. augusta, keď zastrelil 18-ročného Michaela Browna.
Tínedžer a jeho priateľ Dorian Johnson boli podozriví z krádeže škatule cigár z obchodu vo Fergusone, ktorú spáchali v to ráno 9. augusta.
Wilson išiel do tejto oblasti predmestia po telefonickom oznámení na políciu krátko pred poludním, že sa stala "lúpež za použitia hrubého násilia". Dispečer dal kolegom aj opis podozrivého z lúpeže a šéf poveril Wilsona, aby išiel hlásenie vyšetriť.
Ostrieľaný policajt Wilson so šesťročnou praxou narazil na Browna krátko po 12.01 h miestneho času, o tri minúty prišiel za ním druhý policajt.
Brownov strýko Bernard Ewing vyjadril pochybnosti, či bol Wilson skutočne presvedčený o tom, že Brown je tým pravým podozrivým. Podľa policajnej správy totiž Johnson uviedol, že policajt im povedal, aby obaja mladíci prešli z ulice na chodník a že Brown mal v čase streľby ruky hore.
Strýko dodal, že ak je policajt presvedčený o páchateľovi, povie mu, aby si ľahol na zem alebo niečo podobné - a nie "postav sa na chodník". Strýko dodal: "Navyše ho neoprávňuje, aby strieľal, keď má niekto ruky nad hlavou. A určite nie do tváre."
Brownova smrť vyvolala niekoľkodňové zrážky rozzúrených obyvateľov predmestia s políciou. Ferguson má 21-tisíc obyvateľov, z nich 70 percent tvoria černosi a hliadkuje tam takmer úplne belošská policajná sila.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu