Agentúrne správu sme nahradili článkom denníka SME
JALTA, PRAHA. Senzáciou tentoraz nebolo samotné vystúpenie ruského prezidenta Vladimira Putina na okupovanom polostrove Krym. Ale fakt, že z neho ruské televízne kanály neurobili udalosť dňa. Vlastne ho takmer ignorovali.
„Historický a osudový prejav Vladimira Putina“ sa podľa renomovaného ruského denníka New Times nekonal.
Napriek tomu prejav ruského lídra môže zásadne zmeniť svetový poriadok. Ak svoje úmysly premení z hrozieb na realitu.
Nezáväzné verdikty
Počas desiatich minút ruský líder neoznámil svetu nič, čo by nevedel.
Anexiu Krymu nazval referendom, embargo na západné potraviny podporou domáceho priemyslu a vojnu s Ukrajinou „ukrajinským krvavým chaosom“.
On aj Rusko urobia všetko, aby konflikt na juhovýchode Ukrajiny zastavili. V Kyjeve v tej chvíli premýšľali, ako Putina dostať pred medzinárodný súd.
Lenže Rusko ho možno prestane rešpektovať. Podľa Putina prestanú byť medzinárodné súdy možno čoskoro pre Moskvu autoritou, ktorej rozhodnutia sú záväzné.
Podobne sa Putin vyjadril aj o ďalších medzinárodných záväzkoch, zmluvách a dohodách.
Aj keď išlo len o varovanie, je to hrozba veľmi nebezpečná. Rusko je zapojené do medzinárodného bezpečnostného systému a ako jedna z dvoch najvýznamnejších atómových veľmocí nepredstavuje hrozbu iba vtedy, ak plní svoje medzinárodné záväzky a je neutralizované dohodami obmedzujúcimi možnosť atómového konfliktu.
Putina ihneď podporili Kremľu blízki ruskí politológovia. Jeden z najznámejších Sergej Markin obvinil Medzinárodný Európsky súd pre ľudské práva (opravené 14:18), že jeho rozhodnutia sú nie humánne, ale politicky motivované. Preto je Putinovo varovanie namieste.
„Podporujú kyjevskú juntu v Donbase,“ uviedol na adresu medzinárodných sudcov Markin.
Symbolická Jalta
Najväčší význam Putinovho prejavu predneseného pred poslancami ruskej dumy a ministrami ruskej vlády spočíval v mieste, na ktorom zaznel.
V Jalte sa v roku 1945 lídri protihitlerovskej koalície dohadovali o usporiadaní povojnového sveta.
Aj práve tu v Jalte znelo de facto vyhlásenie nového zbrojného programu Ruska trochu zvláštne. Putin chce pre zbrojárov nájsť 20 biliónov rubľov.
„Potrebujeme moderné, kompaktné a efektívne ozbrojené sily,“ vyhlásil vrchný veliteľ ruskej armády a hlava štátu, ktorý sa nachádza v nevyhlásenej vojne so svojím susedom.
Prezident dokonca uviedol, že Rusko musí mať zbrane obranného aj útočného charakteru, a to také, akými žiadny iný štát nedisponuje.
Z Putinových náznakov vyplýva, že by mohlo ísť o zbrane jadrové. Svet vraj o takých systémoch, ktoré má ruský líder na mysli, ešte nemá potuchy.
„Ešte našich partnerov potešíme,“ uviedol Putin s neskrývanou iróniou. Bez irónie už oznámil, že dal príkaz vytvoriť na Kryme zvláštnu vojenskú skupinu, respektíve okruh.
Podľa komentátorov však môže ísť o klasické ruské „rinčanie hrdzavými tankami“.
Ruskí politológovia však upozorňujú aj na nebývalú podporu prezidenta Putina a na vysokú ochotu ruských občanov obmedziť svoje osobné potreby v mene obrany vlasti.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu