Prvýkrát dnes vládni vyslanci skúmali návrhy vzbúrencov a tí na oplátku zvážili návrh prezidenta na vypísanie referenda ohľadom ústavy.
Ústupky obidvoch strán sú, po asi týždňovom zmrazení vzťahov, pozitívnym signálom na začiatku ďalšieho kola rokovaní. Mierové rokovania s cieľom ukončiť povstanie v tomto ekonomicky veľmi úspešnom západoafrickom štáte, prebiehajú v Lomé, hlavnom meste susedného Toga.
Prvý náznak kompromisu sa objavil už v utorok, keď prezident Laurent Gbagbo ponúkol možnosť vypísania referenda o doplnení ústavy, čo bol jeden z hlavných požiadaviek povstalcov.
Diskriminované sú najmä moslimské kmene na severe krajiny. Druhým náznakom zlepšenia bol vôbec fakt, že sa hlavný vyjednávač povstalcov Guillaume Soro v utorok večer vrátil na vyjednávania do Lomé. Soro opustil Lomé ešte minulý týždeň po tom, ako obvinil Gbagbovu vládu z vrážd politických oponentov a civilistov, vrátane brata vodcu povstalcov.
Okolité krajiny majú obavu z destabilizácie regiónu, keďže Pobrežie Slonoviny je hlavným vývozcom kakaa na svete a žijú tam milióny vysťahovalcov z okolitých krajín, ktorí sem prišli za prácou.
Napriek pokroku vo vyjednávaní, obe strany pokračujú v zbrojení. Mierové rokovania viaznu hlavne na tom, že povstalci požadujú odstúpenie Gbagbovej vlády, zatiaľ čo Gbagbo chce, aby sa vzdali.