Viedeň 20. novembra (TASR) - Vo Viedni sa dnes uskutočnili oslavy 90. narodením syna posledného rakúskeho cisára Otta von Habsburg-Lothringen, ktoré sa začali slávnostnou ďakovnou bohoslužbou v Dóme sv. Štefana a slávnostným aktom v Hofburgu, rezidencii jeho predkov.
Jubilant v reči pred 1300 pozvanými hosťami vyhlásil, že existuje právo na Európu, ktorá je tu pre všetkých Európanov. Zároveň vyjadril veľkú spokojnosť s blížiacim sa rozšírením Európskej únie o desať štátov. Avšak Európa stále nie je "hotová" a máme pred sebou ešte dosť veľké úlohy, zdôraznil Habsburg.
Pred tými krajinami, ktoré spĺňajú kritériá, nemožno pribuchnúť už otvorené dvere, ako by to chceli niektorí "demagógovia", vyhlásil oslávenec. Právo na Európu musia podľa dlhoročného poslanca bavorskej CSU v európskom parlamente konečne všetci uznať a pre všetkých tiež musí byť vytvorená hmatateľná bezpečnosť.
Oslávenec menoval ako možných ďalších členov EÚ Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu, Maltu, Albánsko, Chorvátsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu, Macedónsko a Moldavsko, ktoré ešte stále "stoja v tieni sovietskeho imperializmu". Nemožno zabudnúť ani na Srbsko, pre ktoré bude tiež otvorená cesta, ak bude kráčať cestou demokracie.
"Európa, akú chceme mať, je Európou subsidiarity," povedal Habsburg. Podľa jeho slov je jasné, že rozšíreniu môže Európu len posilniť. V tomto "nádhernom orchestri" sa pre mnohých otvoria nové a lepšie dimenzie. Problémom je však otázka, ako Európu rozšíriť a zároveň udržať slobodu.
Na slávnostnom akte, ktorý na počesť oslávenca a svojho predsedu zorganizovala Paneurópska únia v Hofsburgu, sa zúčastnili prezidenti, predsedovia vlád, zástupcovia európskych šľachtických rodín, ako aj takmer celý rakúsky kabinet. Slovensko zastupuje prezident Rudolf Schuster s manželkou.
Príhovor predniesli rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel a predseda Konventu EÚ, bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d'Estaing, ktorí ocenili Habsburga ako veľkého Európana.
Podľa Valéryho Giscarda d'Estaing si oslávenec ako cisár už neexistujúcej ríše vynikajúco zvolil nie službu jednej krajine, ale celému kontinentu. Predseda Konventu EÚ vidí v Habsburgovi žijúci symbol schopnosti Európy využiť jej historické zdroje na vybudovanie budúcnosti.
Život posledného korunného princa rakúsko-uhorskej monarchie bol niekedy bolestný a ťažký, avšak otázkou je, či nebol ľudskejší a historicky významnejší než imperiálna cesta. "Nech dejiny, ktorých ste dedičom, prispejú k budúcnosti zjednotenej Európy, ktorej ste garantom, ktorú ste si zvolili," zaželal Giscard d'Estaing oslávencovi.
Schüssel ocenil angažovanosť Habsburga za mierovú Európu. Oslávencovi poďakoval najmä za verné priznanie sa a angažovanie sa za Rakúsko, ako aj proti všetkým formám totalizmu. Neotrasiteľná viera vo veľkú, slobodnú Európu bola ústrednou hybnou silou Habsburga pri všetkých jeho činnostiach, zdôraznil kancelár.