Na Kórejskom polostrove bude päť dní.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
SOUL, BRATISLAVA. V Malajzii, Pakistane či Indonézii ohrozuje katolíkov islam, v Číne a Vietname štátne represie.
I tak rastie počet veriacich v Ázii najrýchlejšie na svete. Dnes tam žije každý deviaty katolík planéty.
Medzi obyvateľmi Ázie je zastúpenie katolíkov len 3,2 percenta. V prípade najľudnatejšieho kontinentu sveta to však znamená 130 miliónov.
Preto vedie tretia zahraničná cesta pápeža Františka práve tam. Päť dní strávi v 50-miliónovej Južnej Kórei, ktorá má z pohľadu Vatikánu jeden z najúspešnejších príbehov.
Po kórejskej vojne tam počet katolíckych veriacich stúpol z 200-tisíc na dnešných takmer päť miliónov. A katolícka cirkev tam má kredit. V 70. a 80. rokoch patrila k tvrdým kritikom tamojšieho vojenského režimu.
Milión ľudí na omši
František prichádza, aby vo viere povzbudil hlavne mladých ľudí. Oficiálne priletí na Dni ázijskej mládeže a spolu s nimi chce blahorečiť 124 prenasledovaných kórejských katolíkov.
Chce tým pripomenúť desaťtisíc duchovných, ktorých tu podľa informácií Vatikánu zabili za prvých sto rokov od zavedenie katolicizmu v roku 1784. Na omši sa očakáva milión návštevníkov.
Ani krajina, ktorú hlava katolíckej cirkvi navštívi po 25 rokoch, nie je bezproblémová. Naznačilo to už zloženie ľudí, ktorí čakali pápeža na letisku.
Boli medzi nimi i dvaja duchovní, ktorí utiekli z komunistickej Severnej Kórey. V centre Soulu pápež chystá omšu za zjednotenie 60 rokov rozdeleného Kórejského polostrova.
Dialóg, nie sila
Aj preto na úvod svojej cesty vyzval Severnú i Južnú Kóreu, aby upustili od demonštrácie sily a usilovali sa o mier.
„Treba podporiť diplomaciu, aby dialóg nahradil vzájomné obviňovanie, zbytočnú kritiku a prejavy sily,“ povedal podľa Reuters pápež.
Severná Kórea ešte pred pápežovým príletom otestovala päť rakiet krátkeho doletu, ktoré odpálila do mora. V piatok poprela, že by to súviselo s pápežovou výzvou.
Podľa kardinála Pietra Paroliniho sa chce František z Južnej Kórey prihovoriť všetkým ľuďom v ázijských krajinách. Aj tým z Číny, ktorých režim do Južnej Kórey podľa agentúry Reuters nepustil.
Hovorca výboru pre pápežovu návštevu v Kórei to okomentoval len stručne: „Nemôžu prísť pre komplikovanú situáciu v Číne.“
Nebude to posledná cesta Františka do Ázie. Ďalšiu plánuje v januári 2015, keď navštívi Srí Lanku a Filipíny, kde je katolíkov v Ázii najviac.
Pápež poslal prvý telegram z lietadla Číne
Komunistický režim prvýkrát povolil pápežovi prelet nad jeho územím.
PEKING, BRATISLAVA. Robí to vždy, keď jeho lietadlo letí nad územím nejakého štátu. Z paluby lietadla pošle hlava katolíckej cirkvi oficiálny telegram. Na ceste do Južnej Kórey poslal telegram rakúskemu i slovenskému prezidentovi.
Ten, ktorý poslal Číne, je iný. Hlavne preto, že vôbec nad územím komunistickej krajiny mohol preletieť.
S Čínou nemá Vatikán diplomatické vzťahy viac ako pol storočia. Keď chcel cez čínske územie preletieť v roku 1989 pápež Ján Pavol II., komunistický režim mu to nedovolil.
František, ktorý potreboval letieť cez Čínu pre konflikt Ruska s Ukrajinou, povolenie dostal, čo Vatikán vníma ako mierne uvoľnenie vzťahov. A z paluby poslal čínskemu prezidentovi Si Ťi-pchingovi pozdravný telegram.
„Želám Vašej Excelencii a Vašim spoluobčanom všetko najlepšie a prosím o Božie požehnanie mieru a blahobytu pre Váš národ,“ napísal podľa DPA.
V Číne oficiálne funguje náboženská sloboda, ale všetky cirkvi sú kontrolované a podriadené štátnej cirkvi a strane, nie pápežovi.