HAVANA. Kubánsky komunistický režim v stredu oslavuje 88. narodeniny svojho zakladateľa a legendárneho revolucionára Fidela Castra.
Jeho narodeniny si pripomínajú slovami chvály najmä štátne médiá, no v Havane sa koná aj koncert či výstava jeho fotografií so zahraničných lídrami.
Fidel je na karibskom ostrove stále veľmi populárny, a to aj napriek tomu, že z funkcie prezidenta odstúpil pred šiestimi rokmi.
Castra naopak nenávidia mnohí exulanti žijúci na neďalekej americkej Floride, ktorí tvrdia, že vládol železnou päsťou, pričom na tzv. ostrove slobody zlikvidoval občianske slobody.
Na verejnosti sa vyhlásený kritik americkej zahraničnej politiky objavuje iba sporadicky. Stretáva sa však s významnými zahraničnými návštevami. Stalo sa tak nedávno aj v prípade čínskeho a ruského prezidenta.
Do verejného života inak zasahuje už iba prostredníctvom článkov zverejňovaných v štátnom denníku, v ktorých sa vyjadruje k dianiu vo svete.
Fidel Castro je jednou z najkontroverznejších postáv 20. storočia. Nemanželskému synovi bohatého roľníka sa v roku 1959 na druhý pokus podarilo odstaviť od moci vojenskú vládu a vytvoriť marxisticko-leninistický model založený na vláde jednej strany.
Jeho režim ustál snahy americkej vlády o odstránenie, no USA na Kubu uvalili obchodné embargo. Krajina sa aj preto obrátila na Sovietsky zväz a s jeho hospodárskou a vojenskou pomocou prežívala ďalej.
Po konci studenej vojny si postupne našiel spojencov na juhoamerickom kontinente. Pre upadajúce zdravie a závažné ochorenie v roku 2008 definitívne odstúpil z vedúcej pozície, ktorú odovzdal svojmu bratovi Raúlovi.
Fidel, vyštudovaný právnik, je známy predovšetkým svojim odporom k USA a tvrdými výpadmi voči kapitalizmu. Čelí však obvineniam z diktátorských praktík a porušovania ľudských práv.