BRUSEL. Belgická verejnosť je znepokojená videom z Iraku, ktoré natočila nezávislá kanadská mediálna spoločnosť Vice News.
Džihádistický bojovník pôvodom z Belgicka v ňom presviedča svojho desaťročného syna, že v Belgicku žijú neveriaci, ktorí vraždia moslimov, a preto treba neveriacich zabíjať.
Podľa reportáže belgickej televíznej stanice RTBF toto video vzniklo v Iraku na územiach, ktoré dobyli džihádisti z Islamského štátu (IS).
Chceš ísť do Belgicka? pýta sa
Vo videu muž, ktorý sa označuje za Belgičana, komunikuje so svojím desaťročným synom, ktorého priviedol z Belgicka, o tom, či je pripravený stať sa bojovníkom džihádu.
"Chceš ísť do Belgicka? Čo je tam?" pýta sa otec svojho syna vo videu, ktorého časti uviedla aj RTBF.
"Sú tam neveriaci," odpovedá maloletý Abdullah.
"Čo tu máme my?" pýta sa ďalej otec.
"Islamský štát."
"Máš rád Islamský štát?"
"Áno," odpovedá jeho syn a ďalej v dialógu otcovi pritaká, že je pripravený stať sa bojovníkom džihádu.
"Prečo my zabíjame neveriacich? [...] Čo robia neveriaci?" pokračuje otec v dialógu so synom.
"Zabíjajú moslimov," odpovedá jeho dieťa.
Úrady zisťujú, kto je na videu
Spravodajský tím Vice News prezradil, že sa jeho štábu podarilo preniknúť dovnútra Islamského štátu.
Radikálni moslimovia sunnitskej odnože islamu vytvorili štátny útvar, ktorý kontroluje sedem provincií na severe Sýrie a deväť provincií v Iraku.
Samozvaný Islamský štát nie je medzinárodne uznaný, pričom EÚ a medzinárodná spoločnosť sa skôr snažia Iraku pomôcť v boji proti radikálnym islamistom.
Prvá časť reportáže nakrútenej štábom Vice News bola odvysielaná minulý týždeň. V druhej časti sa reportér Medyan Dairieh stretol s džihádistom, ktorý tvrdí, že pochádza z Belgicka a jeho cieľom je indoktrinácia mladých ľudí džihádistickým svetonázorom.
Belgické úrady v reakcii na odvysielanú reportáž sa už začali zaoberať otázkou, kto sú otec a syn z americkej reportáže.
V pondelok ráno belgický minister vnútra Melchior Wathelet zvolal svoj pracovný tím na vyhodnotenie situácie. Ministerstvo uviedlo, že ide o "vážnu záležitosť". Pracovné zasadnutie sa uskutočnilo aj v rámci Úradu pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM).
[content type="video" source="youtube" id="xgzQ-rDbM-Q?list=PLw613M86o5o7ELT6LKyJFKawB6gUsZSf7" width="490" height="305"][/content]
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu